תלמידי בית-הספר אביחיל לקחו על עצמם בשנה האחרונה את אימוץ הגן הלאומי אביחיל שבעמק חפר. במסגרת הפעילות הם יוצאים לסיורים באתר בהנחיית מדריכי רשות הטבע והגנים, מכירים את בעלי החיים והצמחים שבו, לומדים על מאפייניו, ייחודיותו והאיומים עליו. וביחד מתכננים דרכים לשמירה עליו.

לערוץ 7 נמסר כי כפעילות פתיחה יצאו היום כל תלמידי בית-הספר לפעילות בגן הלאומי, כצעד חגיגי ראשון לציון פעילות האימוץ. כחלק מן הפעילויות יבצעו התלמידים פעילויות חקר ותחזוקה ביחד עם אנשי רשות הטבע והגנים. הפעילות תסתיים בטקס קצר במהלכו יציבו שלט שהוכן על ידם בכניסה לגן.


גן לאומי אביחיל הנמצא ממערב לכביש החוף, בין חבצלת השרון לאביחיל, משמר את הסביבה החופית על הצמחיה ובעלי החיים האופייניים לה. גודלו של הגן כ- 94 דונם, ומכל עבריו הוא מוקף מבנים, תשתיות ושטחים חקלאיים. סיבות אלו גורמות ללחץ אקולוגי כבד על השטח, ומסכנות את קיומם של מיני הצמחים ובעלי החיים שבו.

ברשות הטבע והגנים מדגישים כי כיוון שהשטח עדיין אינו מוכרז כגן לאומי, הוא אינו מוגן בחוק, ואיומים הקיימים עליו כמו כבישים מתוכננים, הרחבות ותוכניות אחרות עדיין מסכנים את קיומו.

יצוין כי פעילות זו מתקיימת במסגרת תוכנית "ידיד החולות" ששמה לה למטרה לשפר את מצבם של חופי הארץ וסביבתם. שותפים לה רשות הטבע והגנים וחברת-החשמל. מטרת יוזמי התכנית ומוביליה להגיע לכלל הקהילות השוכנות לאורך החוף כדי "לחבר בינן לבין עשייה בת קיימא בשמירה על חופי הארץ", אומרים היוזמים.

ברשות הטבע והגנים מסבירים את שמו של המיזם 'ידיד החולות' ואומרים כי הוא נבחר מאחר וידיד החולות הוא צמח אשר בית גידולו המועדף הוא החולות והוא ממשיך להתקיים רק כל עוד החולות ממשיכים לנדוד, וכן כי התלמידים והקהילה הפועלים במסגרת התוכנית הם ידידי החולות.

תוכנית ידיד החולות החלה לפעול בתשס"ה, וכיום פועלת בבתי-ספר יסודיים וחטיבות ביניים באזור השרון. בנוסף, מקיימת רשות הטבע והגנים קורס למבוגרים מקרב הקהילות השוכנות בסמוך לחופים, כדי לקרב גם את האוכלוסיה הבוגרת למטרות התוכנית.

התוכנית בבתי הספר משלבת למידה, בהנחיית צוות מורי בית הספר, שעברו הכשרה מתאימה וסיורים בשטח, המודרכים על-ידי צוות מדריכים של רשות הטבע והגנים אשר הוכשר אף הוא במיוחד לכך.

בסיורים אלו, במקביל לפעילות הלימודית ולפעילויות חקר בשטחי האימוץ, מושם דגש על פעילות התלמידים בשטחי האימוץ, בליווי של הפקח האזורי. כך למשל בשנה שעברה תלמידי התוכנית עקרו את הצמח הטרוטקת החולות שהוא מין פולש, וזאת לצורך ביסוס צמחיה מקומית, סגרו שבילים והכווינו מטיילים לשבילים מסומנים בלבד לצורך שיקום צומח, השיבו לטבע צבי יבשה שגודלו בשבי וזרעו חומעת אווירון - צמח נדיר העומד בסכנת הכחדה.
מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו