(צילום: לע"מ)

השר לשעבר פרופסור יובל נאמן נפטר היום (ד)בצהריים בבית החולים איכילוב בתל אביב. נאמן היה בן 81 במותו.

נאמן היה ממייסדי מפלגת התחייה ומדען בעל שם עולמי בתחום הפיזיקה והאסטרונומיה, כיהן כשר המדע והאנרגיה, הקים את סוכנות החלל הישראלית וכיהן כנשיא אוניברסיטת תל אביב.

פרופ' נאמן ז"ל אושפז בראשית השבוע לאחר אירוע מוחי קשה בו לקה, וכאמור היום (ד') בשעות הצהרים הלך לעולמו.

בשיחה עם כתבתנו רות אברהמי מספידה חברת הכנסת לשעבר, כלת פרס ישראל, גאולה כהן את חברה לתנועת 'התחיה' ואומרת "אם הוא לא היה מקבל פרס ישראל בתחום המדע, הייתי אומרת שהוא ראוי לפרס על הקפיצה למים הפוליטיים, בהרגשת שליחות בלתי רגילה".

כהן מספרת לכתבתנו כי לא תוכל לשכוח את פועלו של נאמן למען ההתיישבות. לדבריה הצטרף לחברי התנועה לאחר פלישתם לבית בחברון, בית שהופקע מידי יהודים על ידי הצבא. הצעד נועד להדגיש את הצורך להשיב את הבית לידי יהודים. "הבית היה מוזנח ומלוכלך, ואני עם חברי הרב ולדמן וגרשון שפט, שהינו בו יומיים. ביום השלישי הגיע יובל נאמן לאחר שהיה בכנס מדעי בחו"ל. הוא הצטרף אלינו כשהוא לבוש בחליפה ומעונב ועם תיק המסמכים שלו. הצעתי לו מזרון מעופש בחדר מוזנח, וכשהוא הלך לישון הסתכלתי על הפרופסור ששוכב בבית המוזנח ונלחם את מלחמת ההתישבות בארץ ובחברון". לא אוכל לשכוח את המעמד, אומרת כהן, "אני רגילה, אני הייתי לוחמת אך הוא בא מתחום אחר". היא מוסיפה כי לא תשכח כיצד ירד עימם לימית ואף התגורר במקום 9 חודשים לאות הזדהות עם הלוחמים. "אמנם היינו חברי כנסת, אך לא ישבנו על כסאות", מדגישה כהן. פרופ' נאמן "הצטרף לכל המאבקים ולחם איתנו בשטח כמו חייל. הוא היה יו"ר התחיה וח"כ ותרם מהידע שלו המדעי והאינטלקטואלי".

כהן מזכירה כי נאמן היה יו"ר ועדת שרים לענייני התישבות, ומתוכה פעל רבות למען ההתיישבות בכל מקום. "יחד עם זאת לא עזב לדקה אחת את תחום המדע. הוא היה מועמד לפרס נובל והיה ראוי לו", אומרת כהן.

כהן נזכרת באירוע שהתרחש במליאת כנסת. כאשר נאמה, התנפל עליה ח"כ תופיק טובי מרק"ח וממש חבט בה בידיו. "נאמן ממש קפץ ממקומו והתנפל על טובי להגנתי", היא מספרת. "הוא היה אדם רגיש ולוחם, חייל ואידאליסט. הוא לא התייחס לכבודו החיצוני".

כהן מוסיפה "כל הארץ היתה נראית אחרת אילו היו לנו אנשים כמוהו, מלומדים ואידיאליסטים".