פרופ' צימרמן קיבל את פרס לסינג לביקורת

פרס לֶסִינְג לביקורת הוענק להיסטוריון פרופ' משה צימרמן מהאוניברסיטה העברית. "התבטאויותיו הפומביות בשאלות השעה זוכות להערכה רבה ובאותה עת מעוררות מחלוקת", נכתב בנימוקים להענקת הפרס.

, ט"ז באייר תשס"ו | עודכן: 21:05

פרס לסינג לביקורת, על שמו של גוטהולד אפרים לסינג, הוענק באחרונה להיסטוריון פרופ' משה צימרמן מהאוניברסיטה העברית בירושלים.

פרס לסינג הוא אחד משלושת הפרסים החשובים ביותר הניתנים בגרמניה לאנשי מדעי הרוח והוא מוענק אחת לשנתיים. צימרמן הוא הישראלי הראשון שזוכה בפרס. (הסופרת, המשוררת והמחזאית האוסטרית אלפרידה ילינק, שזכתה ב-2004 בפרס לסינג, גם קיבלה לאחר מכן פרס נובל.)

על פי תקנון הפרס רשאי מקבל הפרס להחליט על מתן פרס עידוד למי שנחשב בעיניו כאיש ספרות וביקורת שעתידו לפניו. פרופ' צימרמן בחר בסופר סייד קשוע.

מתוך החלטת שופטי הפרס:
"משה צימרמן, היסטוריון ביקורתי של העת החדשה, שעבודותיו – במיוחד אלה העוסקות בהיסטוריה של יהודים וגרמנים מאז ההשכלה ועד ההווה – כמו גם התבטאויותיו הפומביות בשאלות השעה זוכות להערכה רבה ובאותה עת מעוררות מחלוקת לעתים מזומנות בציבוריות הגרמנית והישראלית.

"מאמציו לחשוף את שורשי התהליכים ההיסטוריים ועמדתו העצמאית תואמים לעמדתו של לסינג שאינה מותירה על מקומה שום דעה קדומה ושום קלישאה חשובה. התבונה והשכנוע שבטיעוניו, ההגינות והפיקחון שבהם, כמו גם התעוזה שבהצגתם מזכירים את איש הנאורות ששמו מעטר את הפרס".

טקס מתן הפרס התקיים בשבוע שעבר בספריית הרצוג בוולפנביטל שבצפון גרמניה, הספרייה הקלאסית הגדולה ביותר, שבה עבד לסינג.

לסינג נמנה עם גדולי הסופרים הגרמנים והיה מנציגיה המובהקים של ההשכלה. מחזהו "נתן החכם" היה כתב ההמלצה המפורסם ביותר לשוויון זכויות היהודים. הדמות של נתן גזורה על פי דמותו של משה מנדלסון, מגדולי הפילוסופים היהודיים וידידו של לסינג.