מפקדי החיילים טירונים בגולני דרשו מחייליהם הדתיים להכניס את הציציות למכנסיים ולא - יכנסו למעצר, יענשו ויודחו מגולני. בעוד כל בוגרי ישיבות ההסדר מגוייסים למלחמה ונלחמים היום, מצאו המפקדים בגולני לפתוח בחזית מול הטירונים הדתיים. שישה מתוכם בגדוד 51 כבר הבוקר הוצאו מהפעילות והוכנסו למעצר. ככל הנראה, בעקבות פנייה של ערוץ 7 לדובר צה"ל, שונתה ההגדרה ממעצר לעבודת רס"ר.  

לכתבנו ידידיה הכהן נמסר, כי מדובר בחיילים שרגילים ללכת כחלק מאורח חייהם הדתי עם פתילי הציצית מחוץ למכנסיים, וכך נהגו תלמידי ישיבה רבים במשך שנים רבות בעת שגוייסו לצבא. אך טירונים אלה הופתעו מהדרישה להסתיר את ציציותיהם. אישיות בכירה במערך ישיבות ההסדר ציין כי עם מפקדים לא דתים אין בעיה שכזו. "כל עוד מדובר בטירונות ואין בעיה מבצעית צריך לעשות את המקסימום שהחייל ירגיש טוב בצבא, הפעם מפקד ההדרכה הוא דתי, והוא כנראה חושב שהוא יודע יותר טוב את ההלכה מחייליו, ואולי לכן הטיל את הפקודה והאיום הנלווה לה".דמות רבנית בכירה אמרה לכתבנו, כי על החיילים לעמוד בתוקף על קיום המצווה להוציא את הציציות כפי שנאמר "וראיתם אותו".  על פי חלק מהפוסקים אף צריך ללכת עם כל בגד הציצית בחוץ, אך ללכת עם פתילי הציצית בחוץ לרבים מהפוסקים זו ההלכה. להכריח את החיילים לא ללכת כפי ההלכה, זו ממש גזירה על דת, ומימלא על החיילים להיות מוכנים לשלם כל מחיר, כולל ישיבה בכלא והדחה".

לערוץ 7 נודע כי מספר שעות לאחר פרסום הכתבה הפקודה שונתה. מפקדים בכירים התערבו בפרשה ולטירונים הדתיים התאפשר להמשיך את מנהגם כשלא מדובר בתעסוקה מבצעית, "המטרה של צה"ל היא שהחיילים ירגישו טוב כשהם בצבא ולהתחשב כמה שניתן באורח חייהם הדתי", אמר גורם צבאי המעורב בפרשה. 

בצה"ל אומרים כי מדובר בקבוצת טירונים שהייתה לפני אימון ויציאה לשטח. המפקדים ביקשו מהם ללפף את ציציותיהם סביב חגורת המדים בהתאם לנוהל המבצעי שנועד לצמצם סיכונים מיותרים לחייל.