יועצו של ברק: מתקרבת הכרעה באפיק הסורי

יועצו המדיני של רה"מ לשעבר אהוד ברק סבור שהנסיגה מלבנון ומעזה היו מוצדקות. לדבריו הסכם עם סוריה יכול לנתק בין סוריה לאיראן.

רדיו ערוץ 7 , כ"ז באב תשס"ו

"אינני בקיא ביעדים של הפעולה אך אם הפעולה נועדה כדי לסכל הברחת נשק מסוריה ללבנון או לפגוע באחד מבכירי חיזבאללה או לאסוף מודיעין על החטופים יש לה מקום. צריך לזכור שהחלטת האו"ם לא מטפלת בסוגיה כיצד אוכפים את הברחת הנשק, ושאלות נוספות. האו"ם כבודו במקומו מונח אך מדינת ישראל צריכה לעשות הכול שלאל ידה כדי להגן על עצמה", כך אומר לערוץ 7, פיני מדן שני, יועצו המדיני של ראש הממשלה בעבר אהוד ברק, ומבכירי המוסד, בתגובה לפעולת סיירת מטכ"ל בה נפל סא"ל עמנואל מורנו.

את הסכם הפסקת האש כינה שני כ"הסכם חסר", וכהסכם "שיש בו הרבה מאוד חורים שאינני רואה כיצד ממלאים אותם", אך לדבריו הסוגיה המרכזית שהעולם מתחיל להבחין בה הם האיראנים, "אני מסופק מאוד אם ההסכם יחזיק לאורך זמן, יתכן ונעמוד בפני סיבוב נוסף וצריך למנוע את חימוש נוסף של החיזבאללה ולעשות בדק בית שבמקביל צריך לשקול... איך מגיעים למצב שבו אנו מצליחים לנתק את סוריה מאיראן".

לדברי שני אחת האפשרויות לנתק את סוריה מאיראן היא על ידי הסכם שלום בין ישראל לסוריה, "באיזה שלב נצטרך להגיע להסכם שלום עם סוריה, צריך למצוא את הדרך כיצד לעשות זאת, אם נצליח ננתק את חבל הטבור שמקשר בין איראן לסוריה".

לדבריו ההחלטות על היציאה מלבנון כמו היציאה מעזה הם נכונות, ואלמלא הן לא הייתה שום לגיטימציה בינלאומית לעשות את המעשים שעשינו במלחמה האחרונה, "השאלה היא רק מה קרה להרתעה שלנו... אין לנו מה לחפש בלבנון זו לא הארץ שלנו, וכנ"ל לגבי עזה".

באשר לנסיגות חד צדדיות בעתיד אומר שני כי נסיגה חד צדדית ללא עוגנים נוספים הינה חסרה ויש לבדוק בכל מקרה "כיצד משלימים את החסך".

להאזנה לראיון לחץ כאן