ממלאת מקום נשיא המדינה, יו"ר הכנסת דליה איציק, השביעה אתמול את השופטת דורית בייניש לתפקיד נשיאת בית המשפט העליון. בייניש החליפה את השופט אהרן ברק, שפרש היום לאחר שכיהן בתפקיד במשך 11 שנים. בייניש עלתה לדוכן והצהירה אמונים "אני דורית בייניש, נשיאת בית המשפט העיליון מתחייבת לשמור אמונים, לשפוט משפט צדק ולא להטות משפט", אמרה בהתרגשות.יו"ר הכנסת, דליה איציק, אמרה בנאומה כי אין אלה ימים קלים לבית-המשפט העליון. "בשנים האחרונות וביתר שאת בעת האחרונה, חל כרסום מסוים במעמדו הציבורי ובתדמיתו. השיח הציבורי סביב התנהלותו מתאפיין בשפה בוטה יותר, אישית יותר, פוגענית יותר. יש לעצור זאת כאן ועכשיו, לטובת כל אחת ואחד מאזרחי המדינה.האחריות לניסיון לכרסם במעמד מערכת המשפט, מוטלת גם על שכמם של נבחרי הצבור. חלק מעמיתיי תקפו את המערכת המשפטית בדרך ובסגנון שאינם ראויים וגרמו עוול על לא עוול. עם זאת, בצד בקורת סרת טעם יש גם בקורת לגיטימית על התנהלות מערכת המשפט. ראוי לה למערכת המשפט שתהיה קשובה לביקורת כזאת, ותעשה כדי לשפר את פניה.אני יכולה בהחלט להזדהות עם הטענות בדבר איטיות עשיית הצדק במדינת ישראל. משך ניהול ההליך המשפטי הוא חלק מן הזכות לצדק. יש לחולל שינויים מרחיקי לכת כדי למנוע סחבת שיש בה משום עיוות דין. יש לחסוך בעינויי נפש לצדדים המתדיינים, כי לעתים עינוי הנפש גרוע ומייסר מעינוי הגוף ולכן על הצדק להיעשות ולצאת לאור בזמן סביר.נראה כי יש הצדקה גם לביקורת על חוסר שקיפות בחלק מן ההליכים במערכת המשפטית. לקראת מינוי חמישה שופטים חדשים לבית-המשפט העליון ועיצוב דמותו לשנים הבאות, אני קוראת לשיקוף ראוי של החברה בישראל, על כל גווניה, בין כותלי בית-המשפט העליון,וזאת בלי להתפשר על רמת השופטים ועל איכות השפיטה. אני מאמינה שיהיה בכך כדי לחזק את אמון הציבור בבית-המשפט".

איציק פנתה לנשיאה החדשה של בית המשפט העליון ואמרה "היית האישה הראשונה בתפקיד פרקליטת המדינה, וכעת את נשיאת בית-המשפט העליון הראשונה בתולדות ישראל. בהיותי האישה הראשונה המכהנת כיושבת-ראש הכנסת, אני יכולה לחוש את תחושת הרוממות הבאה עם ראשוניות זו.נוכחות שתינו במעמד זה, אישה המכהנת כיו"ר הכנסת ואישה שנבחרה לנשיאת בית-המשפט העליון, יש בה גם משהו סמלי: זו ההוכחה הניצחת שמדינת ישראל לא רק חרטה על דגלה את השוויון בין המינים, אלא מתקדמת לקראת מימושו הלכה למעשה.המאבק לשוויון לא תם, ולחיל הנשים ששתינו חברות בו נותרו עוד מאבקים לנהל. אבל היום הזה ממש, המעמד הזה ממש, הם הראיה שאנחנו בדרך הנכונה. השוויון בין המינים אינו עוד רטוריקה ריקה מתוכן וכולי תקווה שהשוויון בין המינים המתממש לנגד עינינו, ינחה אותנו גם בדרכנו להנחלת השוויון בין הלאומים, בין הדתות ובין העדות בחברה הישראלית.בחכמתך, בניסיונך בחן המיוחד שלך, באומץ לבך וביושר דרכך, אני משוכנעת שתובילי ותעצימי את מערכת המשפט כדי שתמשיך להיות הערובה לעליונותו של שלטון החוק ולשמירה על ערכי היסוד וזכויות האדם היקרים לכולנו.אני בטוחה שתדעי לקרב אל בית-המשפט קהלים וצבורים שונים, שחשים לעתים ריחוק ממנו. תרומתך תהיה בהגדלת אמון הציבור בבית-המשפט העליון ובמערכת השפיטה כולה".

ראש הממשלה, אהוד אולמרט אמר בטקס ההשבעה של בינייש כי כניסתה של דורית בינייש היא אירוע משמעותי מאוד לא רק בגלל היותה אישה, היא הבשילה לתפקיד זה ומגיעה מוכנה ומפוקחת.

עוד אמר אולמרט, כי בית המשפט העליון הוא מבצר היציבות והנאורות של החברה ואנו מבטיחים לשמור ולהגן עליו, כלשונו.

לדבריו, הנשיא היוצא, אהרון ברק הביא למהפכה במשפט וימשיך את מלאכת פיתוח המשפט וימשיך להשפיע על דפוסי חיינו בכל מקום בו יבחר להיות.

נשיא בית המשפט העליון היוצא, אהרן ברק, התייחס בטקס ההשבעה למלחמת לבנון השנייה "עוזב אני היום את כס השיפוט בתקופה קשה לעם ולמדינה. היעדרו של ניצחון חד וברור במלחמת לבנון השנייה נסך על רבים אווירה של דכדוך ואובדן דרך. פחדים קיומיים החלו מתגלים בחלקים שונים של העם. אכן, המצב אינו פשוט. הדכדוך אינו מוצדק. קיומנו הלאומי בארץ הזאת מבוסס על צדק היסטורי ועל אמונה כנה בצדקת דרכנו. צדק זה סופו לנצח", אמר.

ברק התייחס בהמשך דבריו לביקורת שהוטחה בו בנוגע לפסק דין קעאדן, שבו פסק כי אין להפלות בין יהודים לערבים בנושא הקרקעות. "היו שראו בפסק דין זה כמעשה פוסט ציוני, אך לא כך, זהו פסק דין ציוני מהמעלה הראשונה", אמר. "רק מדינה המתייחסת באופן שווה לכל בניה תוכל להתקבל לחברת העמים שוחרי החופש. רק חברה המבוססת על אדני השוויון תוכל לחיות בשלום עם עצמה".

השופטת דורית בינייש אמרה בטקס כי אהרון ברק התמודד בפסיקתו עם מציאות קשה וכי פסיקותיו בסוגיות המורכבות שהיו לבית המשפט העליון היו מקור לאמון הרחב שרוכש הציבור לבית המשפט.

בינייש הוסיפה כי יש להגן על בית המשפט מהפיכתו למוסד בעל ייצוג פוליטי או מוסד המשקף את המחלוקות בחברה. לדבריה בית המשפט קשוב לרחשי הציבור אך אינו נתון להשפעות חולפות של קבוצות כאלו או אחרות. עצמאותו של בית המשפט העליון היא הערובה לאמון הציבור בו.