למרות שחג סוכות הסתיים, נמשך בצפון הרצועה מבצע "ארבעת המינים". במבצע שהחל בליל יום רביעי פועלים כוחות גבעתי ושריון באיזור שנקרא לפני הנסיגה "התוחמת הצפונית" – האיזור בו היו היישובים אלי-סיני, ניסנית ודוגית.

בצה"ל אומרים כי מטרת המבצע היא מיגור ירי הקסאמים מאזורה הצפוני של רצועת עזה לעבר יישובי עוטף עזה, ובמיוחד שדרות ואשקלון. במהלך המבצע נפגעו מספר חוליות שניסו לשגר רקטות לעבר שטח ישראל. לדברי גורמי צבא, מהמקומות בהם צה"ל יושב אין כעת ירי רקטות. יחד עם זאת מודים בפיקוד הדרום, כי הפלשתינים מצליחים לשגר רקטות מעת לעת גם מצפון הרצועה, מאזורים אליהם כוחות צה"ל לא נכנסו. גם אמש זוהה ירי של שתי רקטות קסאם לעבר ישראל מאיזור מחנה הפליטים ג'בליה. בעקבות ירי הרקטות תקף חיל-האוויר את שני המשגרים מהם נורו הרקטות ופגע במשגרים. המחבלים הספיקו להימלט ולא נפגעו. רקטה אחת פגעה בשדרות ואחת נפלה בשטח פתוח ליד ניר-עם.

מבצע "איש הגשם" לפגיעה בתשתית ארגוני הטרור בדרום רצועת עזה, באיזור הכפרי שמדרום לחן-יונס – איזור הכפרים עבסאן וחיזעה - הגיע שלשום אל סיומו. במהלכו בוצעו מספר מעצרים וחישופים, ובמיוחד נפגעו מחבלים חמושים. גורם צבאי אמר לכתבנו חגי הוברמן כי הכוחות בשטח סייעו לכלי הטיס של חיל-האוויר לפגוע במחבלים מהאוויר – וזו היתה המשימה העיקרית של הכוחות. עד כה נהרגו מאז חטיפת גלעד שליט 260 מחבלים ברצועה. במקביל נערכו תיחקורים של העצורים, שהניבו מידע מודיעיני רב ערך.

"נכנסנו אתמול בערב יחד עם כוחות גבעתי ומילואים לדרום הרצועה", מספר מפקד הגדס"ר הבדואי, סא"ל וספי סוועאד, והמשיך: "האזור רווי באירגוני טרור עם לא מעט איומים: איום הנ"ט, איום המנהרות, איום הצליפה ואיום הנחת המטענים. הפעילות הייתה בסך-הכל מוצלחת, במהלכה הצלחנו לפגוע במספר חמושים. ארגוני הטרור במרחב הזה מנצלים את האוכלוסייה האזרחית לביצוע פעילות חבלנית עויינת. אנחנו כצבא ערכי לא נפגע בחפים מפשע או בבלתי מעורבים. זה מציק מאוד ומעיק, אבל יחד עם זאת - סבלנות, חתירה למגע וההתמדה בסוף יביאו להצלחות ולתוצאות טובות".

עוד אומרים בצה"ל כי דווקא נוכח המוטביציה הגבוהה של גורמי הטרור הפלשתינים ברצועה להמשיך ולהילחם בישראל, הרי עצם הפעילות של צה"ל בעומק הרצועה גורמת להם להשקיע את האנרגיה בלחימה בכוחות צה"ל, ולא בירי לעבר יישובים אזרחיים בעוטף עזה.