עד עתה שר הבטחון פרץ לא פנה אל מועצת יש"ע לצורך הידברות או מו"מ, כך אמרה ביום שני בלילה דוברת מועצת יש"ע אמילי עמרוסי. דבריה באו בתגובה על דברי השר פרץ בועדת חוץ ובטחון של הכנסת, כי אם לא תהיה הידברות עם מועצת יש"ע בשבועיים הקרובים, הוא יורה לפנות מאחזים בכוח.  לדברי עמרוסי, מועצת יש"ע לא קיבלה הזמנה כלשהי להגיע ללשכת שר הבטחון והפגישה האחרונה עימו, 'פגישה טעונה', היתה לפני שלושה חודשים.  לדו שיח צריך שניים, אומרת עמרוסי, "אם שר הבטחון  רוצה דו שיח, אי אפשר שננהל אותו בעצמנו".   

"אנחנו מרגישים כי בניגוד לגורמים אחרים בממשלה, על מועצת יש"ע חלה אחריות כלפי החברה הישראלית והיא רואה חשיבות בנסיון למנוע קרע ועימותים מיותרים במקומות שבהם אפשר להגיע להסכמות", מדגישה עמרוסי.  לדבריה, ניתן להכשיר את מרבית המאחזים ולהסדירם משפטית דה פקטו. מועצת יש"ע ישבה עם ועדת השרים לעניני מאחזים והוכיחה 'שחור על גבי לבן' בעזרת מסמכים שונים, כי במרבית המאחזים היתה מעורבות ממשלתית או הסכמה להקמתם, באופן ישיר או עקיף. למשל, הישוב שבות רחל, הנמצא בתוך השטח המוניציפאלי של שילה, מוגדר על ידי שר הבטחון - מאחז.  מדובר בישוב שהוקם על ידי שר השיכון דאז אריאל שרון ושר הבטחון ארנס. משרד השיכון בנה אחר כך בישוב 68 יח"ד ואף מכר אותן. "מי שמגדיר ישוב זה כמאחז, יש לו בעיה בהבנת החומר", אומרת עמרוסי.

מתוך 115 מאחזים המופיעים בדו"ח ששון, רובם המוחלט הם מאחזים שניתנים להסדרה משפטית דה פקטו, מוסיפה עמרוסי,  והשאלה אם הצד השני יהיה מספיק אחראי לבוא בגישת הידברות ולא ללכת עם הראש בקיר, או לחפש עימות בכל מחיר, כמו שהיה בעמונה. "שם חיפשו עימות בכל מחיר למרות שהענין היה פתיר מבחינה משפטית".

"במצב השברירי שבו מצויה החברה הישראלית והצבא, וכשהאמון בצה"ל מצוי בתחתית הסולם, איש אינו מעונין להיות כלי משחק במערכה של פרץ על עתידו הפוליטי בעבודה. לא אנחנו ולא צה"ל", מדגישה עמרוסי.  יש לדבריה לקחת בחשבון ש"מדובר בשר בטחון מהשמאלנים ביותר שהיו, הוא איש שלום עכשיו, וגם עוזרו לענייני התיישבות, יעקב בכר, הוא איש שלום עכשיו מובהק".

עמרוסי אומרת עוד כי אם אפיק ההידברות לא ישא פירות או לא יתקדם לשום מקום, ובמערכת הבטחון ייערכו לפינוי מאחזים, "בודאי שאנחנו ניגש למאבק כמו שהיה בעמונה. בעמונה ניסינו לפתור את זה בכל הדרכים. ברגע שראינו שאין עם מי לדבר וגם בג"ץ סגר בפנינו את הדלתות, הרמנו מאבק גדול ומפורסם. נלך למאבק בשטח אם זו תהיה האפשרות האחרונה. אנחנו לא רוצים מאבק, אנחנו הצד היותר אחראי ויותר שקול, שלא מנסה לעורר פרובוקציות".