מזה מספר ימים וככל הנראה לעוד מספר לא מבוטל של ימים מציינת מדינת ישראל את יום הזיכרון ה-11 לרצח ראש הממשלה רבין.רבים בציבור, בעיקר זה הדתי, מוצאים קשר אסוציאטיבי, ואולי עמוק יותר, לרצח גדליה בן אחיקם. בעת הצום מזכירים את רצח רבין ומקיימים שיחות, פאנלים, שיעורים ודיונים סביב הקשר בין שני האירועים.כיצד אתם רואים את הקשר הזה? הוא קיים בכלל? מה הדמיון בין גדליה לרבין, הן מפרטי הסיפור והן מבחינת תפקידם ההסטורי של השניים? ואם לטעמכם אין לקשר בין שני האירועים, מדוע, לטעמכם, מוצאים רבים קשר שכזה? ומדוע העלאת קשר שכזה נשמעת בעיקר בציבור הדתי?תשובותיכם, כדרכנו במדור זה, תשולבנה במלואן או בחלקן בכתבה עצמה.

 

אריאל (2) כמו עוד רבים אחרים תוקף אותנו על עצם העלאת השאלה וקובע: "גדליה בן אחיקם היה קדוש. איך אפשר לעלות על הדעת איזה בסיס זה או אחר להשוואה בין קדוש בישראל לאחד שאינו. . ."

אברהם וולפסון (8) ממש משוכנע שהשתגענו: "השתגעתם? מאיפה הרעיון המטורף לחפש את השוה או את המבדיל ביניהם". לתחושותיו אלה של אברהם מצטרף אבנר חזק (9): "אתם במערכת החכמה שלכם צריכים להיבדק (בגלל עצם הרעיון המטורף בהצגת השאלה) אם לא נגע בכם חיידק השיגעון הטמטום והעיוורון, המאפיין מאד את ה"פרווה" המזרוחניקי הקלאסי שנטיתי לחשוב שהוא פַּאסֶה וכבר עבר מזמן מן העולם".

מדרשיסטית (4) מעלה נקודה הסטורית מעניינת: "צום גדליה בניגוד למה שלימדו את כולנו בגן, הו לא על הרצח של גדליה בין אחיקם אלא על החורבן. לאחר שגדליה בין אחיקם נרצח גלתה שארית הפליטה מארץ ישראל ובכך נסתם הגולל על מלכות ישראל בארץ לאותה שעה. גם על גדולי האנשים שכמו אי פעם לישראל לא עושים יום זיכרון. ימי זיכרון עושים רק לחורבן, וגם אז זהו זיכרון לעתיד ולא לעבר".

מ"ש (6) מציין, לעומת רבים אחרים, קשר בין שני האירועים: "הקשר הברור הוא שהשליט נרצח, הלקח הנוסף המסתמן הוא שרצח כזה גורם גלות וחורבן".

מגורש המתגורר בעין צורים (14) מצליף וכותב: "אני רוצה לשאול מדוע על גירוש יהודי גוש קטיף לא נקבע יום צום , ביום שהמדינה תקבע יום מיוחד לגירוש גוש קטיף שמעשה זה נעשה ע"י המדינה (ולא בן אדם אחד שעשה את מה שעשה)אז אסתפק אם לקיים יום מיוחד לרבין".

 

וכמעט כרגיל, כשעולה סוגיית רצח רבין לדיון עולות גם השאלות הבלתי מפוענחות, לדעת רבים. קמא (3) שואל בתגובתו: "מי הרוצח, היכן נרצח, מה קרה בזמן בלתי סביר עד הגעתו לאיכילוב,למה לאה לא הורשתה להצטרף לרכבו, כמה מהנסתר עולה פי כמה מהגלוי, מה קשור לגדלי', אתמהה!!! מי נהרג בעקבות רבין? כיצד "ידעו" לצלם הכל? כיצד ידעו לצעוק "סרק". אם "נפגע" מאחורה והרי המשיך לצעוד, מי ירה ומתי קדימה? אני ניזון מתקשורת וכד' לא בדקתי כלום, אך השאלות נותרו!!! "

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו