סער: שינוי שיטת הממשל - סכנה לדמוקרטיה

ח"כ רייכמן, השרים ליברמן ואיתן ויושב ראש ועדת החוקה מנחם בן ששון, הגיעו להסכמה על העקרונות לשינוי שיטת הממשל בישראל.

, י"ח בחשון תשס"ז

נציגו של ראש הממשלה בסוגיית שינוי שיטת הממשל, אוריאל רייכמן, השרים אביגדור ליברמן, רפי איתן ויושב ראש ועדת החוקה מנחם בן ששון, הגיעו להסכמה על העקרונות לשינוי שיטת הממשל בישראל. הארבעה סיכמו את העקרונות אשר יהוו בסיס להצעה שתובא לאישור הממשלה והכנסת.

ראש הממשלה, אהוד אולמרט,הודיע הערב בכנס 'קדימה' שנערך בפתח תקווה כי בתוך מספר שבועות ניתן יהיה להביא לכנסת הצעת חוק שתביא לשינוי בשיטת הממשל בישראל.

בין העקרונות שגובשו והוצגו הערב בכנס בפתח תקווה: שר לא יוכל לכהן כחבר כנסת, ראש המפלגה הגדולה יתחיל בפעילותו כראש ממשלה ללא צורך באמונה של הכנסת ואי אמון יושג רק בתמיכת 66 חברים. ע"פ הדיווח סוכם גם כי מספר השרים בממשלה לא יעלה על 18. עוד סוכם כי פיזור הכנסת יהיה בסמכות ראש הממשלה, או ברוב של 73 ח"כים.

יו"ר סיעת הליכוד, ח"כ גדעון סער אמר בתגובה להצעת קדימה לשינוי שיטת הממשל כי היא מהווה סכנה מוחשית לדמוקרטיה. "הצעת קדימה לשינוי שיטת הממשל היא הצעה שמחלישה באופן קיצוני את הכנסת והיא מהווה סכנה מוחשית לדמוקרטיה פרלמנטרית. למרבה הצער לא קויים הדיאלוג הבין מפלגתי הנדרש בנושא חשוב זה" אמר סער.

שר הביטחון, עמיר פרץ, התייחס להודעת ראש הממשלה בדבר ההסכמה שגובשה בסוגיית שינוי שיטת הממשל ואמר כי ההצעה עלולה לפגוע במעמד הכנסת וביכולתה לפקח על הממשלה. "נושא שינוי שיטת הממשל הוא עניין מהותי. יש לבחון אותו בזהירות ולקיים עליו דיון ציבורי נרחב ולא לנהוג בדרך של דיל פוליטי", אמר פרץ.

חברת הכנסת טרטמן אמרה לפני כשבועיים כי חובה להמשיך את התהליך שהתחיל ח"כ אביגדור ליברמן וסיעת ישראל ביתנו לשינוי שיטת הממשל וצריך למצוא נוסחה שתהיה מוסכמת על כלל הסיעות", אמרה.

חבר הכנסת אביגדור יצחקי אמר כי "ההתפתחויות הפוליטיות האחרונות יצרו הזדמנות של ממשל לשינוי שיטת הממשל כבר בכנסת הנוכחית, ואסור לחברי הכנסת לפספס הזדמנות זו".