בישיבתה המיוחדת של הממשלה בשדה בוקר לציון יום פטירתו של ראש הממשלה הראשון דוד בן גוריון ציטט ראש הממשלה אהוד אולמרט בשנית את דבריו של בן גוריון על העדפת מדינה יהודית על פני שלמות הארץ, כפי שעשה זאת לפני שלוש שנים באותו ממד ראש הממשלה הקודם אריאל שרון.לדברי אולמרט בחירתו של בן גוריון הייתה קשה אך אמיצה, כואבת אך מפוכחת, כהגדרתו.הוא הזכיר בדבריו את המאבק שאותו המשיכו הערבים גם בשלוש השנים האחרונות. למרות הצהרתו זו של שרון. "הזירה הבינלאומית השתנתה ללא הכר. הסכסוך המדמם עם הפלשתינים נותר", אומר ראש הממשלה שהזכיר את תביעתו של בן גוריון לשלום אמת מוחלט בין ישראל לשכניה בתמורה לויתוריה המפליגים של ישראל. בשם דרישה זו קורא אולמרט לשכניה הערבים של ישראל שלא להשיב ריקם את ידו המושטת לשלום.עוד אומר אולמרט כי הוא מזדהה לחלוטין עם דבריו של בן גוריון לפיהם ישראל לא הפסידה כל הזדמנות לשלום במהלך שנות קיומה. להערכתו של אולרמט בן גוריון, לו נשאל, סבור אולמרט, היה מציע לו בן גוריון לומר את הדברים אותם הוא מבקש לומר להנהגת הרש"פ, לקרוא לפלשתינים ולומר שהם ניצבים על סיפה של צומת החלטות והכרעות, אם להמשיך בדרך הטרור העלולה לקרב אותנו למציאות מדממת וכואבת, ולעומת זאת הדרך האחרת שתוביל להקמתה של מדינה פלשתינית משגשגת שתחיה בשכנות טובה לישראל."אני בא כאן, מעל קברו של בןו גוריון להציע לכם לבחור בדרך האחרת שתוביל לעתיד טוב יותר לשנינו". אמר אולמרט שרואה בהסכמותיו עם הנהגת הרש"פ להפסקת אש חלק מהתהליך שיוביל למטרה זו. "אם תקרום אצלכם הנהגה שתלך בדרך שהתווה הקוורטט, לנטוש את הטרור ולהחזיר את גלעד שליט, אהיה מוכן להיפגש כבר כעת עם בו מאזן ולפתוח בתהליך שיוביל להקמתה של מדינה פלשתינית ברת גבולות".אולמרט קובע שהגבולות שהוא יהיה נכון לקבוע כהסדר קבע יהיו שונים מהגבולות העכשוויים של ישראל. גם בסוגיית החזרת גלעד שליט הולך אולמרט צעדים מפליגים לעבר הרש"פ ואומר כי בהחזרת גלעד שליט הוא יהיה נכון להחזרת אסירים רבים. זאת בהתאם למדיניות אותה התווה מיד לאחר החטיפה."אני משער שגם אתם התעייפתם מהמאבק שאליו מובילים אותנו הקיצוניים", אומר ראש הממשלה להנהגת הרש"פ ומבטיח הקלות תנועה ביהודה שומרון, הסרת מחסומים, הפשרת כספים, סיוע כלכלי, סיוע מדיני ועוד כל אלה על מנת להפוך את הרש"פ לעצמאית כלכלית ומדינית. ראש הממשלה ציין את הסיוע לו הוא מייחל ממצרים, ירדן וערב הסעודית למען מטרה זו. "הקולות ששמענו ממדינות אלה על זכותה של מדינת ישראל להתקיים הם חיוביים, ויש בכוונתי לחזק את הקשר עם מדינות אלה כדי לקדם את התהליכים באזור".ראש הממשלה אמר עוד כי הנסיבות העכשוויות בזירה הבינלאומית מאפשרת קיומו של עתיד חדש תוך ויתור ישראלי על חלומות שהיו חלק מהאתוס שלנו. "נסכים לפינוי שטחים רבים. זה יהיה קשה כקריעת ים סוף אף אנחנו מוכנים לכך", אמר אולמרט ובתמורה דרש "שלום אמת. עליכם להפסיק את הטרור".עוד אמר ראש הממשלה בפנותו להנהגת הרש"פ כי ישראל מדינה חזקה ואל לה להנהגת הרש"פ להביא לחכך שישראל תפעיל את כוחה. "אל תעמידו אותנו במבחן נוסף שיביא אתכם לאלפי קורבנות והרס". אולרמט סבור שניצחונה של ישראל יבוא גם אם יימשך פרק זמן ארוך ועל כן על הרש"פ להיזהר ולא להגיע לעימות, אלא להעדיף "כבוד הדדי ודו שיח", כלשונו."מכאן, מחלקת הקבר שאותו בחרו דוד ופולה בן גוריון, מהגבעה הצופה אל מדבר צין, נשמעת היום בקול החלטי וצלול קריאת מדינת ישראל לשלום. מי ייתן ויהיו לה הפעם הד ומענה חיובי", חתם ראש הממשלה את דבריו.

להאזנה לדברי אולמרט לחץ כאן

הליכוד: עוד ספין לחיפוי חוסר מנהיגותו של אולמרט:"אולמרט ממהר לוותר ולהתקפל לפלסטינים. זהו עוד ספין מבית היוצר של אולמרט שמחפה על חוסר מנהיגות והיעדר מדיניות אמיתית שתתמודד מול האתגרים הגדולים שמדינה צריכה להתמודד מולם", כך מגיבה היום סיעת הליכוד לנאומו של ראש הממשלה.ח"כ יובל שטייניץ (הליכוד) אומר כי נאומו של ראש הממשלה אולמרט בקבר בן גוריון מסמל את קבורת הנחישות הישראלית להלחם בטרור ואת נצחונו הדיפלומטי של החמאס. "ראש הממשלה מציע הרים וגבעות, תרתי משמע, לממשלה ופרלמנט חמאסים שהפרו זה עתה בדם ואש את כל ההסכמים הקודמים והפסקות האש שסוכמו עימם בטרם שינו את אמנתם ועקרונותיהם. בפועל ההזדמנות שמעניק אולמרט לחמאס תהייה אחת ויחידה: הקמתו של צבא נוסח החיזבאללה כולל איום רקטי הולך וגובר ברצועת עזה".

האיחוד הלאומי-מפד"ל: אולמרט מזכיר את דברי דוד 'ככלב השב על קיאו':סיעת האיחוד הלאומי-מפד"ל מוסרים בתגובה לדברי אולמרט בשדה בוקר: הסכמת אולמרט, אחרי שעות ספורות של שקט, להעניק לפלסטינים מדינה ולעקור ישובים, ממחישה את דברי דוד המלך: 'ככלב שב על קיאו, כן כסיל שונה באיוולתו'".

פייגלין: בחרתם בקלון על פני מלחמה ותקבלו את שניהם:בתגובה לדברי אולמרט הקוראה לישראל לוותר על אתוסים לאומיים אומר יו"ר חטיבת מנהיגות יהודית, משה פייגלין, כי יש לזכור את דבריו של צ'רצ'ל ערב מלחמת העולם השנייה: "בחרתם בקלון על פני מלחמה ובתמורה תקבלו גם את הקלון וגם את המלחמה".

הנדל: מצפה שש"ס וליברמן ינטשו הממשלה בעקבות הדברים:חבר הכנסת הנדל קורא לש"ס ול'ישראל ביתנו' לנטוש את הממשלה בעקבות דברי אולמרט: "אין לי ציפיות מאיש הנעדר טיפת מוסר אשר בזמן מלחמה ואיומי טרור רצחני מכל עבר לא מתבייש להבטיח לאוייב את גירוש כל המתיישבים והקמת מדינת טרור. אני כן מצפה מאביגדור ליברמן ומאלי ישי שלא יבגדו בציבור בוחריהם וינטשו מייד את שולחן ממשלתו של אולמרט".

יתום: אולמרט מוכר אותנו בזול והורס כל חלקה טובה:ח"כ לשעבר ובכיר השב"כ אהוד יתום אומר כי אולמרט מוכר את המדינה בזול והורס כל חלקה טובה, "בשדה בוקר באחוזת קברו של בונה המדינה, מקימה ומנהיגה הראשון, מוכר ראש הממשלה אולמרט את המדינה בזול והורס כל חלקה טובה בעיתוי אומלל אחרי שתי מערכות צבאיות בהן לא ניצחנו ולא השגנו את המטרות. הנאום משדר חולשה וניצחון הטרור עלינו"