'בכל יום ויום מורגש החסר הגדול'

עשר שנים חלפו מאז נהרג בתאונה שמואל מאיר, שכיהן כסגן ראש העיר ירושלים. אלמנתו, רותי מאיר אומרת ביומן ערוץ 7 כי הם חשים מאז שעברו ימים אחדים, אך מדגישה 'ימים אחדים' כפי הפרוש ששמעה מהרב יגאל שפרן, על דברי יעקב שעבד בשביל רחל 7 שנים ונראו בעיניו כימים אחדים: "זה לא שהימים עברו ביעף אלא שאנו חשים בכל יום ויום את החסר הגדול שלו הן במישור המשפחתי והן במישור הלאומי".

מאיר מספרת כי יחודו של שמואל היה בעובדה, שהיה לו גם חזון וגם כושר ביצוע, וזאת אף ללא קשר לעבודתו בעיריה, או להקמת אולפנת צביה. "יש רבנים ואנשי רוח וחזון ויש אנשי ביצוע, שמואל היה שילוב של שני הדברים, זה אחד הדברים המיוחדים שבו וזה מה שחסר לנו היום", היא אומרת.

היא מוסיפה כי חברות היתה אצלו ערך עליון והוא הקרין חום אנושי רב. "גם אם היו חרדים שהתווכחו ביניהם, הוא היה טופח להם על השכם ואומר איזה מילה באידיש, ומצליח להבהיר את הדברים וגם הרבנים שלהם, כמו הרב אלישיב, היו אומרים להם תעשו מה ששמוליק אומר".

גם מן הצד השמאלי של המפה היו לו חברים והיתה לו עליהם השפעה, בכל מה שקשור בכללי מנהל תקין, אומרת מאיר: "בגלל כושר השכנוע שלו הוא הצליח למשוך אותם גם לדברים שלכתחילה לא היו מסכימים איתם והיו שונים מהשקפת עולמם, כגון בשכונת 'חומת שמואל'. הוא הצליח לגרום שרוב גדול בעירייה הצביעו בעד".

מאיר מוסיפה, כי אמנם כל אחד נשאר בעמדותיו, אך הוא הצליח להגיע לדברים שאיחדו את כולם, כמו ריקוד דגלים בירושלים. לדבריה, בזמן שעבד לצידו של אהוד אולמרט, שכיהן כראש העירייה, "היתה להם ידידות עמוקה ומדהימה". היא מוסיפה כי "בתחילה אולמרט אמר 'מה הביאו לנו פה איזה מתנחל' אך אח"כ הוא ראה שהעניינים הולכים כמו שצריך מבחינתו. שמואל היה כסלע איתן עבור אהוד אולמרט שידע שיש לו על מי להשען".

"היום אני בטוחה שהם היו חלוקים, אבל אני מאמינה שאם שמואל היה היום, הדברים היו נראים אחרת. הוא היה מפיח באנשים כוח, עוז ואמונה בצדקת הדרך לפעול למען המשך בנייה והתיישבות בארץ ישראל ואולי לא הייתה התנתקות", מוסיפה מאיר.

גב' מאיר מציינת את הפרוייקטים הרבים בהם עסק, אותם ממשיכים אחריו החברים, כששכונת 'חומת שמואל' (הר חומה) לדבריה, היא גולת הכותרת של פעילותו. "אולמרט המשיך את הפרוייקט וזו שכונה נפלאה שממשיכה להבנות". גב' מאיר מוסיפה כי בעלה הונצח בכל מני דברים כמו בבית כנסת בעריית ירושלים, וחבריו ממשיכים בגאולת בתים בעיר דוד וברובע הכותל ובניה במעלה הזיתים, ובקדמת ציון - אבו דיס, וכן יש המשך גם בקטע של החינוך, "אך הקצב הוא אחר ואין תחליף", אומרת מאיר.

להאזנה לראיון עם הגב' מאיר