האם צונזרה "מגבוה" כתבה על שחיתות המס?

התנועה לאיכות השלטון דורשת לחקור, האם צנזורה מגבוה פעלה למניעת פרסום כתבה בערוץ 2 על חשד לשחיתות ברשות המיסים.

רותי אברהם , י"ג בטבת תשס"ז

התנועה לאיכות השלטון דורשת לחקור מדוע לא שודרה כתבת תחקיר שהוכנה בשנת 05 בערוץ 2 על חשדות לשחיתות ברשות המיסים, והאם מדובר ב'צנזורה' מ'למעלה'.

בפנייתה למבקר המדינה וליו"ר מועצת הרשות השניה טוענת התנועה כי בשנת 05 הוכנה כתבה על מי שפעל כדי לחשוף שחיתויות לכאורה של בכירים בצמרת אגף המכס והמע"מ, עובד רשות המיסים, רפי רותם. רותם התריע על חשד לכאורה להתנהלות בלתי תקינה של ממונים עליו ועל ליקויים קשים לכאורה במערכת. בין היתר על הדלפה של חקירות המתנהלות בפועל וחקירות עתידיות כמו גם על קשרים של עובדים בכירים באגף המכס עם עבריינים מוכרים.

הכתבה חשפה גם את ההתנכלויות אל רותם מצד אלו שנגדם התריע. הדבר בא לידי ביטוי לטענת עורכי הכתבה, בשינוי מגמתי של חוות דעת, מחוות דעת מצויינות טרם החשיפה לחוות דעת בעייתיות לאחריה, שליחתו של רותם לבדיקה פסיכאטרית. פתיחת תיקים במשטרה באמתלות שונות אשר נסגרו כולם מחוסר אשמה. רותם אף הועבר מתפקידו לתפקיד אחר ביחידת הפירוקים של המכס ברמלה אשר אינו הולם את כישוריו וניסונו ועוד.

התנועה מציינת כי בקיץ 05 הכין הכתב ארז רותם כתבת תחקיר גדולה על הפרשה וזו היתה מוכנה לשידור ואף נקבע מועד לשידורה. אך זו מעולם לא שודרה.

דובר התנועה שוקי לבנון מציין כי נסיונות התנועה לברר מדוע 'צונזרה' הכתבה, לא צלחו, אך העלו חשד כי גורמים בכירים שונים הפעילו לחצים כבדי משקל כנגד שידור הכתבה. "נראה כי לאור הפרסומים מהימים האחרונים הנוגעים לחשדות החמורים לכאורה כנגד בכירי רשות המס, הדבר מחייב בדיקה אמיתית ובכלל כך: האם אכן הופעלו בזמנו לחצים על עורכי יומן השישי שלא לשדר את הכתבה האמורה; האם גורמים בכירים מרשות המיסים היו מעורבים בלחץ שלא לשדר את הכתבה ואם כן מי היו אותם גורמים וכיצד באה להיות ביטוי מעורבותם; ומה היו הסיבות האמיתיות לצנזור הכתבה".