דרישה: צעדים נגד אנשי גל"צ

המטה למען א"י דורש ממפקד גל"ץ אל"מ אבי בניהו לנקוט בצעדים נגד אנשי גל"ץ, על רקע עיסוקם הבוקר בתכנית של רפי רשף, בפרשת אלקובי.

רותי אברהם , כ"ה בטבת תשס"ז

המטה למען א"י דורש ממפקד גל"ץ אל"מ אבי בניהו לנקוט בצעדים נגד אנשי גל"ץ, על רקע עיסוקם הבוקר בתכנית של רפי רשף, בפרשת יפעת אלקובי.

יו"ר המטה אביעד ויסולי דורש מבניהו להדיח את הפרשן עקיבא אלדר, לנזוף ולהשעות את מגיש התכנית רפי רשף וכן לנזוף בגדי סוקניק.

להלן פנייתו של יו"ר המטה אביעד ויסולי לבניהו:

הנדון: תכנית הבוקר של רפי רשף בגל"ץ ביום 15.1.07
תכניתו של רפי רשף בגל"ץ מיום 15.1.07 נפתחה בדיון נרחב בפרשת יפעת אלקובי ומשפחת אבו עיישה מחברון. העיסוק בנושא מצד מר רשף ו"פרשניו" עקיבא אלדר וגדי סוקניק, כפי שיתואר להלן, היה מחפיר ברמה הגובלת בפלילים, והמחיש באורח שאינו יכול להשתמע לשתי פנים עד כמה תכנית זו מוטית שמאלה מבחינה פוליטית. להלן כמה דוגמאות:

1. התכנית החלה מבלי להציג את העובדות הרלבנטיות. בין השאר הוסתרו העובדות הבאות:
א. הסרט צולם לפני כחצי שנה ע"י רג'אא אבו עיישה במצלמה שניתנה לה ע"י ארגון בצלם אשר הפיץ את הצילומים.
ב. הסרט נערך במשך חודשים ארוכים בארגון "בצלם" ואינו אותנטי.
ג. הארוע החל בפרובוקציה שבה נשלחו בני משפחת אבו עיישה להתגרות בתושבי אדמות ישי על סף ביתם. ההתגרות כללה גם מכות ויריקות מצד משפחת אבו עיישה בהם נפגעה גב' אלקובי.
ד. הצלמת ירקה, במהלך הצילומים, פעמיים על יפעת אלקובי והרוק פגע בפניה של אלקובי. בעשותה זאת עברה הצלמת על עבירה פלילית של תקיפה.
ה. עם כל הגסות שבניבולי הפה, הם עדיין מותרים במדינה דמוקרטית במסגרת חופש הביטוי. אין בכך אפילו עבירה על חוק לשון הרע מאחר והם נאמרו בדו-שיח ולא פורסמו לציבור (אלא ע"י ה"נפגעת" עצמה).

2. הראיון הראשון בתכנית היה עם אדם שהוצג כתושב חברון. הוא לא היה עד לארוע, הוא לא מכיר את המשתתפים והוא הובא על ידכם רק על מנת להכפיש את תושבי חברון היהודים. במהלך המשדר הוא טען שהמתנחלים שברו לו 13 (!) שיניים מבלי לתאר מי, מתי ובאילו נסיבות. רפי רשף חזר על כך בקולו, מבלי לברר את האישום (למותר לציין כי פיזית זה פשוט בלתי אפשרי)

3. הראיון השני היה עם אדם שרפי רשף זיהה אותו כ"חייל אשר שירת בחברון". גם לו לא היה קשר כלשהו לארוע או למשתתפים. במהלך המשדר הוא הודה כי הוא חבר בארגון השמאלני "שוברים שתיקה", הוא השתחרר לפני שנה וחצי והוא הוצב בחברון 7 חודשים (ככל הנראה לפני שלוש שנים). כל העובדות האלה לא הוצגו בפתיח או במשך המשדר ע"י רפי רשף. המרואיין הנ"ל גם הובא אך ורק להכפיש את מתנחלי חברון.

4. לאחר מכן פנה רפי רשף לעקיבא אלדר "פרשננו". זה כינה את יפעת אלקובי "הפרחה מחברון", והכינוי עבר ללא כל תגובה מצד רפי רשף. מעבר לעבירה האתית החמורה ביותר, מעבר להרגשת הגועל שמעורר הביטוי, מעבר לזעזוע כי עובד גל"ץ מתבטא כך בשידור, זוהי עבירה פלילת ועוולה נזיקית עפ"י חוק לשון הרע. היא שודרה למאות אלפי אנשים והיא ביזתה את יפעת אלקובי בעיני הציבור. אם להשוות את התבטאותה של גב' אלקובי כלפי בנות משפחת אבו-עיישה ("שרמוטה") להתבטאותו של עקיבא אלדר כפי גב' אלקובי)"פרחה"), מר אלדר עבר עבירה חמורה על חוק לשון הרע עשרות מונים. הוא עשה זאת ללא כל עילה, ברדיו ציבורי, כפרשן רשמי ומבלי לתת לנפגעת להגיב.

5. המילים "פרחה" ו"שרמוטה" הן מילים נרדפות, הן בערבית והן בעברית. ואולם, חומרת העבירה בלשון הרע מתבטאת בהיקף הפרסום ונסיבותיו. לעקיבא אלדר לא היה כל הצדקה לכנות את גב' אלקובי בתואר "פרחה" בפני מאות אלפי מאזינים בגלי צה"ל. בהקשר זה הינך נדרש להדיחו גל"ץ מיידית. ביטויים כאלה לא יעלו על הדעת ע"י שדרן קבוע בגל"ץ.

6. העובדה שהכינוי עבר ללא כל תגובה מצד רפי רשף מעידה כי הוא סייע ואף הצטרף אליו בעבירה.

7. גם ההתקפות הפרועות על המתנחלים בחברון בעקבות אותו "דיון" ראויות לתגובה הולמת מצידך. כל המשדר נתן למאזינים את ההרגשה כי "דמם של המתנחלים הותר" בגל"ץ וניתן לתקוף אותם מילולית ופיזית באורח פרוע, גורף, כוללני וחסר מעצורים. במסגרת זו קיים מר רשף ראיון עם נועם ארנון, דובר הישוב היהודי בחברון. משסרב מר ארנון לומר כי הוא מתבייש בביטוייה של גב' אלקובי, נכנס מר רשף לדבריו ו"כסה" אותו כדי שדעותיו לא תשמענה, ולאחר מכן ניתק בפניו את המקרופון בעודו מדבר.

8. גם הראיון עם ח"כ אריה אלדד התנהל בצורה דומה. כשהוא ביקש להביע עמדות הפוכות לאלה של מר רשף, שוב "כסה" אותו מר רשף בקולו ו"סתם לו את הפה".

9. ההתקפות הפרועות על גב' אלקובי ומתנחלי חברון המשיכו גם בדבריו של גדי סוקניק מבלי שהוצגו ולו עובדה אחת או ניתנה להם אפשרות תגובה.

10. אין ספק כי החלק הנ"ל של תוכניתו של מר רשף בג"ץ ביום 15.1.07 ראוי שיילמד וינותח אין ספור פעמים בבתי משפט, פקולטות למשפטים, קורסים לתקשורת ופורומים לאתיקה עיתונאית. ממך, מר בניהו, אנו מצפים להדחה מיידית של הפרשן עקיבא אלדר בשל הכינוי "פרחה" שהוא הדביק לגב' אלקובי בשידור, והשעיה ונזיפה חמורה לרפי רשף על פגיעה חמורה במרואיינים נועם ארנון ואריה אלדד ועל חוסר התגובה לביטוי "פרחה". כמו גם כן הינך מתבקש לנזוף בגדי סוקניק על התקפותיו הפרועות על יהודי חברון.

11. נודה לך את תעדכננו בפעולותיך בנושא בהקדם האפשרי. בהתאם לתגובתך נחליט על המשך הטיפול המשפטי בנושא".