יו"ר הוועדה להכשרת הפיקוד הבכיר, ח"כ אפי איתם מינה את האלוף במיל` אייל בן ראובן לשמש כיועץ מיוחד לוועדה, לאחר שהשתחרר לפני כשבוע מצה"ל, כך פורסם בצהרים באתר האינטרנט החדש של ח"כ אפי איתם בכתובת.

הוועדה הוקמה לפני חודשיים על ידי וועדת החוץ והביטחון בכנסת במטרה לבחון את הכשלים בהכשרת המפקדים, שנתגלו במלחמה האחרונה. חברים בוועדה, סגן הרמטכ"ל לשעבר ח"כ מתן וילנאי המכהן כסגנו של איתם, ח"כ יוסי ביילין, ח"כ ישראל חסון, ח"כ צבי הנדל וח"כ שלמה ברזניץ.

הוועדה קיימה עד כה, למעלה מעשר ישיבות ושמעה במהלכן דיווחים ועדויות על הכשלים שנתגלו בעקבות מלחמת לבנון השניה, מקצינים בקבע ובמילואים, ביניהם האלוף גרשון הכהן האחראי כיום על ההכשרות בצה"ל, מפקד מז"י לשעבר האלוף יפתח רון-טל,האלופים במיל` יעקב עמידרור ויצחק בריק.

בנוסף, מבקר המדינה השופט מיכה לינדנשטראוס הציג בהרחבה בפני הוועדה דו"ח מיוחד שחובר ע"י משרדו העוסק בנושא. כמו"כ העיד בפני הוועדה מחבר הקוד האתי בצה"ל, פרופסור אסא כשר.

בשבוע הבא צפויים להעיד בפני הוועדה הרמטכ"ל לשעבר משה יעלון וראש אגף משאבי אנוש בצה"ל האלוף אלעזר שטרן.

האלוף במיל` אייל בן ראובן שירת בצה"ל כמפקד המכללות בצה"ל ואף חיבר תוכנית מיוחדת בנושא הכשרת הקצונה, בשנת 2003 לבקשתו של הרמטכ"ל דאז משה (בוגי) יעלון.

במלחמה האחרונה שימש כסגן מפקד חזית הצפון ונודע בביקורתו כלפי הדרג הצבאי הבכיר שניהל את המלחמה.

ח"כ איתם אמר כי "האלוף בן ראובן הוא קצין מצטיין שלא חשש לעמוד על דעתו המקצועית ואני בטוח שניסיונו ויושרתו ישרתו את הוועדה בבואה לחקור את הכשלים ולהציע פתרונות בדמות רפורמה נרחבת בתחום הכשרת הפיקוד הבכיר בצה"ל ".

תחקירי המלחמה מצביעים על כך, שהכשל המרכזי היה נעוץ בתפקוד הדרג הצבאי הבכיר. עוד עולה מהתחקירים, כי יש צורך ברפורמה בתהליך הכשרת הפיקוד, רפורמה כזו נחוצה להחזרת האמון של החיילים במפקדיהם, ולאפשר לקצונה הבכירה לממש את יכולתם וכישוריהם. הועדה צפויה להגיש את מסקנותיה למליאת ועדת החוץ והבטחון ולבכירי מערכת הבטחון בתחילת חודש מאי.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו