אב שכול: מטרת המלחמה: שרידות הממשלה

אביו של סא"ל מורנו הי"ד מאשים את הממשלה בכך שניהלה את המלחמה מתוך מניעי שרידותה בלבד. "119 ילדים נפלו סתם. התחושה קשה", אמר.

רדיו ערוץ 7 , י"ב באייר תשס"ז

אילן מורנו, אביו של סא"ל עמנואל מורנו הי"ד שנפל במלחמת לבנון והיה לבכיר חללי צה"ל במלחמה האחרונה אומר ליומן ערוץ 7 כי תחושתו ביום זה של מסירת חלקו הראשון של דו"ח וינוגרד קשה ביותר.

"במוכנות לקרב הייתה קודש בעיניו של עמנואל, לכן התחושה שלנו היום, כשמבינים שחוסר המוכנות הוא שעמד בבסיס הכישלון, התחושה היא קשה, תחושה של חוסר שליטה".

"המלחמה הזו לא הייתה מלחמת קיום ולא מלחמת הישרדות. זו הייתה מלחמה יזומה שנכנסנו אליה ללא הכנה של הצבא, אלא באלתורים בלבד. מטרת המלחמה הייתה חיזוק פוליטי של הממשלה ולא הצלת החטופים. אנחנו נמצאים כעת, חודשים אחרי המלחמה והחטופים עדיין בלבנון".

מורנו מאשים את ראשי הממשלה בחטא היוהרה ואומר: "הממשלה הזו סירבה לממשלת אחדות למרות הקונצנזוס שהיה בעם לכך. אם הייתה מוקמת ממשלת אחדות היו הקברניטים נהנים מניסיונם של אחרים. מי שניהל את המלחמה לבדו צריך לשאת במחיר לבדו והמחיר כבד. מדובר בראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ"ל".

"צה"ל ראוי. הבעיה היא שלא נתנו לו את האפשרות להתנהל כהרגלו. התחושה שלנו היא שהבנים נפלו סתם. לממשלה אין פתרון צבאי לכלום. זו תחושה קשה. 119 ילדים נפלו סתם..."

בדבריו חוזר מורנו להאשמתו את ראש הממשלה בכך שהמלחמה נוהלה מתוך מניעים בלתי כשרים, מקצועיים או מבצעיים. "זו לא הייתה מלחמת הישרדות אלא רק מלחמת הישרדותה של הממשלה, הישרדותם של ראש הממשלה ושר הביטחון".

"כעת צריך לצאת לרחוב, להפעיל לחץ על חברי הכנסת שיביאו לסיום כהונתה של הממשלה או לפחות מרביתם של שרי הממשלה", דברי מורנו.

להאזנה לראיון