ארבע שנות מאסר נגזרו הבוקר על אלי רון, ממציא שיטת הפל-קל, בבית משפט השלום בירושלים, רון, הורשע בגרימת מוות ברשלנות בעקבות אסון ורסאי בו נהרגו 23 בני אדם. השופט גזר חצי שנת מאסר על שותפו, אורי פסח, ואילו על מהנדסי האולם דן שפר ושמעון קאופמן נגזרו 22 חודשי מאסר.

"בהכרעת הדין נקבע, כי שיטת פל-קל היא מסוכנת ואינה עונה אחר דרישות ת"י 466, התקן הישראלי לבנייה מבטון ופלדה. היא אף אינה הולמת תקנים מוכרים אחרים. בשיטת פל-קל אין מוסיפים ברזל לזיון כפי הנדרש בתקן. פחים גליים דקים, המכופפים בדומה לאות "ח", אמורים להחליף את החישוקים, שבנסיבות מסוימות חובה להניחם במהלך היציקה כדי להתמודד כיאות עם כוחות גזירה הפועלים על הבטון. למרות שבשיטה זו קיימת התמודדות מסוימת עם כוחות גזירה, הנוקט בה מצמצם את מקדמי הבטיחות ומכניס לתהליך הבנייה גורם ממשי של אי-ודאות. בכך הוא נוטל סיכון מעבר למותר. באין חישוקים, חשופה כאמור תקרת פל-קל להיכשל כשל פריך בגזירה, כפי שלמעשה קרה ברצפת אולמי ורסאי, כאשר ההתמוטטות הייתה כהרף עין, מבלי שהחוגגים יכלו לנוס על נפשם. כשל זה מקורו בבעיות אינהרנטיות של שיטת פל-קל. הבחירה בשיטת פל-קל ליציקת רצפת אולמי ורסאי לקתה אפוא בסטייה מסטנדרט התנהגות סביר והיא רשלנית", נכתב בגזר הדין.על אליהו רון מוטל עונש מאסר של 5 שנים, מתוכם 4 שנים לריצוי בפועל והיתרה על תנאי. התנאי הוא שהוא לא יעבור בפרק זמן של 3 שנים עבירה מהעבירות שבהן הורשע. מעונש המאסר בפועל ינוכו 10 ימי המעצר, שבהם היה נתון במהלך החקירה.על אורי פסח מוטל עונש מאסר של 12 חודש, מתוכם 6 חודשים לריצוי בפועל והיתרה על תנאי. התנאי הוא שהוא לא יעבור בפרק זמן של 3 שנים עבירה מהעבירות שבהן הורשע. המאסר בפועל שהוטל לעיל יכול שירוצה בעבודות שירות, בכפוף להמלצת הממונה, שתוגש תוך 30 יום. מעונש המאסר בפועל ינוכו 6 ימי המעצר, שבהם היה נתון במהלך החקירה.על דן שפר מוטל עונש מאסר של 30 חודש, מתוכם 22 חודש לריצוי בפועל והיתרה על תנאי. התנאי הוא שהוא לא יעבור בפרק זמן של 3 שנים עבירה מהעבירות שבהן הורשע. מעונש המאסר בפועל ינוכו 21 ימי המעצר, שבהם היה נתון במהלך החקירה.על שמעון קאופמן מוטל עונש מאסר של 30 חודש, מתוכם 22 חודש לריצוי בפועל והיתרה על תנאי. התנאי הוא שהוא לא יעבור בפרק זמן של 3 שנים עבירה מהעבירות שבהן הורשע. מעונש המאסר בפועל ינוכו 20 ימי המעצר, שבהם היה נתון במהלך החקירה.

שופט בית המשפט המחוזי בירושלים,משה גל, הרשיע בחודש דצמבר את ממציא שיטת הפל-קל", המהנדס אלי רון, בגרימת מוות ברשלנות וחבלה ברשלנות. המהנדסים אורי פסח, שמעון קאופמן ודן שפר, הורשעו אף הם בגרימת מוות ברשלנות וחבלה ברשלנות.  היוזם והקבלן של "אולמי ורסאי", יעקב אדיב, זוכה על אף שנקבע כי פעל ברשלנות.

בית המשפט קבע כי שיטת ה"פל-קל" אינה תקנית מהווה שיטת בנייה מסוכנת. 23 בני אדם נהרגו ויותר מ-300 נפצעו באסון שהתרחש באולמי ורסאי ב-24 במאי 2001 במהלך נישואי קרן ואסי דרור.נגד החמישה, ונגד שלושה מבעלי האולם שכבר הורשעו תלויה ועומדת תביעה של המשפחות השכולות. הן דורשות לפצותן במאות מיליוני שקלים.בשנת 2005, חתם שר הפנים על התקנות האוסרות על בניית מבנים בשיטת הפלקל. התקנות קובעות כי מבנים חדשים שיבנו בשיטת הפל-קל, יהרסו לאלתר וכי בנייה של מבנים בשיטה זאת תגרור אחריה העמדה לדין ועונשי מאסר

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו