המונים עלו הלילה לקברם של יהושע בן נון וכלב בן יפונה בתמנת חרס, סמוך לאריאל. זאת לקראת קריאת פרשת השבוע שלח לך בבתי הכנסת השבת ובה מוזכרים יהושע בן נון וכלב בן יפונה כשני המרגלים שלא הוציאו דיבת הארץ רעה.



יהודה ליבמן מיצהר, ממארגני העליה לקברו של יהושע, אומר אתמול ביומן ערוץ 7 כי מדובר במסורת רבת שנים שהופסקה בצער רב עם פרוץ האינתיפאדה השניה.



"בשנתיים האחרונות חזרנו למסורת שהיתה נהוגה עד לפני שבע שנים, עם פרוץ המאורעות והמלחמה על קיומנו. עד לפני שבע שנים הצלחנו לייצר סטטוס שאנחנו נכנסים בהמונינו כמה וכמה פעמים בשנה באבטחה גדולה ואפילו כמה פעמים ביום", סיפר.



לדבריו, בשנים האחרונות נעשו מאמצים גדולים לקבל אישורים מחודשים לעליה ההמונית לקבר וניתן לומר שבשנתיים האחרונות העניין נמצא בכיוון הנכון.



"לפחות בלילות עולים ביום ההילולה של יהושע בן נון, בכ"ו בניסן, ולכבוד פרשת שלח שזה תמיד אקטואלי מחדש לקבל כוחות מיהושע בן נון וכלב בן יפונה, שהיו מיעוט צודק מול רבים, מיעוט צודק ונצחי שקרא קריאות מפורסמות כמו "טובה הארץ מאוד מאוד", "עלה נעלה וירשנו אותה כי יכול נוכל לה" שמלוות אותנו ומהדהדות באוזנינו לאורך כל ההיסטוריה", אמר.



ליבמן, מראשי ישיבת עוד יוסף חי ששכנה בקבר יוסף, סיפר כי הישיבה הרחיבה את פעילותה מעבר למתחם קבר יוסף והקימה לפני כשתים עשרה שנים ארגון בשם "שכם אחד – הוועד למקומות קדושים בשומרון" שבשיתוף פעולה עם המועצה האיזורית שומרון ועם ארגונים שונים ייסדה אירועים ועליות למקומות קדושים רבים ככל הניתן בשומרון על מנת להרחיב את בסיס הפעילות היהודית סביב המקומות הקדושים לעם ישראל.



"חיפשנו באופן טבעי תאריכים מתאימים וחוץ מימי הספירה מצאנו שפרשת שלח היא וודאי ראויה להתחבר מחדש לעניינם של יהושע וכלב וכך חידשנו את זה אז".



השנה זו תהיה הפעם השלישית ברציפות שבה יעלו המונים לקבר יהושע. "בשנה שעברה הגענו קרוב לאלף איש ואנחנו מקווים שהשנה יהיו לא פחות אם לא הרבה יותר. שנזכה שיהיו רבים שיעלו גם למקום שלא זוכה לראות הרבה יהודים בין לבין".



תמנת חרס, מקום קבורת יהושע בן נון, נמצאת סמוך לצומת אריאל על כביש חוצה שומרון וסמוך לכפר ערבי הנושא שם דומה. "יש לנו מסורות ארוכות מלפני אלף שנה של נוסעים שמתארים את המקום", ציין ליבמן.