עמנואל הי"ד - כמלאך ה' שילב ספר וסייף

מוקירי זכרו של סא"ל מורנו הי"ד, שנפל בפעולה האחרונה בלבנון, ציינו מלאת 11 חודשים לנפילתו. הרב עמאר: כמלאך ה' שילב ספר וסייף.

שמעון כהן - ערוץ 7 , א' באב תשס"ז

במלאת 11 חודשים לנפילתו בקרב מול מחבלי החיזבאללה נאספו לפני ימים אחדים במושב תלמים מאות מקרוביו וממוקירי זכרו בצבא ובאזרחות של בכיר סיירת מטכ"ל, סא"ל עמנואל מורנו הי"ד, לאזכרה והתייחדות עם זכרו ופועלו.

 

נזכיר כי מורנו נפל בקרב האחרון של מלחמת לבנון השנייה, בפעולה שטרם נודעה מטרתה, אולם גורמי מודיעין קובעים כי היא עלתה יפה ובדרכם חזרה לישראל של הלוחמים פגעו בו מחבלי החיזבאללה. לאחר ההיתקלות בה נפל עמנואל נמסר מצה"ל כי "מטרת הפעולה הייתה למנוע פעולות טרור נגד ישראל "בדגש על העברת אמצעי לחימה מאיראן ומסוריה לחיזבאללה, יעדי הפעולה הושגו במלואם".

 

עוד נזכיר כי בצעד נדיר אסר צה"ל את פרסום תמונתו של סא"ל מורנו ז"ל. זאת בשל רגישות פעילותו הצבאית שבוצעה בין השאר גם בעורף האויב.

 

 

באירוע האזכרה נשאו דברים הראשון לציון הרב שלמה עמאר, רבו של מורנו הרב שמואל שוקרון, הרמטכ"ל לשעבר שר התחבורה שאול מופז שהכיר את עמנואל בכהנו כשר ביטחון ואחרים.

 

בדבריו הדגיש הרב עמאר את המעלה המיוחדת של הרוגי מלכות שגם גדולי ישראל שאפו להיכלל בהם. בהתייחסו לדמותו של עמנואל הדגיש הרב עמאר את שילוב הספר והסייף בדמותו של גיבור ישראל "כמלאך ה' שילב עמנואל את הספרא והסייפא. איש מלחמה מובהק עם ספר התורה בידו, ירא שמים, בעל מידות בעל חסד, דוגמא ומופת לרבים בכל התחומים".

 

יצוין כי בראשית האירוע נשא דברים השר מופז. בפתח דבריו התפרץ אליו אחד הנוכחים וקבע כי מופז הוא בין האחראים לקיומה של המלחמה האחרונה, ומתוך כך גם הוביל לנפילתו של עמנואל. הקהל שנכח במקום השתיק את המתפרץ והשר נשא את דבריו על דמותו הייחודית של עמנואל, אליה התוודע, כאמור, בכהונתו כשר ביטחון ואף כרמטכ"ל.

 

רבו של עמנואל, הרב שמואל שוקרון, התייחס בדבריו לאישיותו של עמנואל ש"חבריו מספרים שכאשר היו יוצאים למבצעים נסך בהם עמנואל תחושת ביטחון בלי מעורערת. באותה נקודה שעמנואל התרומם אל נקודת האחדות של עם ישראל לשם הוא סחף את כולם.  שם כל הפגמים הפרטיים לא יכולים להיות למכשול".

 

הרב שוקרון התייחס בדבריו גם לפעילותו הצבאית של מורנו וסיפר כי מדובר בפעולות שהסיכוי לשוב מהן בשלום היה קלוש ביותר ואין ספק כי האישורים שקיבל עמנואל ליציאה לאותן פעולות נבעו מתוך תחושת ביטחון שנבעה מאמונתו השלמה בבורא עולם. "האמונה שלו והביטחון בבורא עולם היא שהניעה דרגים בכירים לאשר לו לצאת לפעולה".

 

לדברי הרב שוקרון יכול כל אדם להמשיך בדרכו של עמנואל - ראיית כל אדם בעין טובה וצפייה לישועת ישראל באופן ממשי וחי. "עמנואל לא רק ציפה לישועה, אלא צפה בה ממש בעיני אמונתו והיה יכול לדבר עליה כעל מציאות ממשית ומוחשית", אמר.

 

נ', חברו של עמנואל ליחידה, סיפר גם הוא באזכרה על דמותו של מי שהוגדר על ידי בכירי הקצינים בצה"ל כ"לוחם הנועז ביותר שקם בעם ישראל מאז בר כוכבא". נ' אמר "בארץ ובכל העולם היהודי יודעים מי זה עמנואל מורנו. דור של צעירים מתחנך לאור מידותך ותכונותיך, תחום שאתה דווקא חשבת שאתה צריך להשתפר בו כי אתה לא מספיק טוב. המידות והתכונות שלך מייצגות את כל הטוב שבעם הזה. המשימה של כולנו היא לדאוג שכמה שיותר ילדים ילמדו מי היה עמנואל מורנו ויספגו את ערכיו", אמר נ', לוחם שעל אף קשיחותו התקשה לחנוק את הבכי בדבריו והמשיך: "נזכור את האמונה שלך בקדוש ברוך הוא. חיית את האמונה ללא התנצלות. נזכור את גבורתך ואת עוז הנפש שלך בפעולות שיישארו לנצח בסוד. מעל הכול נזכור את נדיבות הלב שלך. עזרת לכל כך הרבה אנשים אבל תמיד הקפדת לעשות זאת בסתר. היית אגדה עוד בחייך אך לא סבלת שאמרו לך את זה".

 

 

נזכיר כי בכנס ירושלים האחרון של העיתון 'בשבע' קיבלו הוריו של עמנואל בשמו את פרס ירושלים לגבורה יהודית.

 

להאזנה לדברי הרב עמאר:

 

להאזנה לדברי הרב שוקרון:

 

להאזנה לדבריו של נ'

 

תודתנו לשייקה, חברו של סא"ל מורנו, על סיועו בהכנת הכתבה.

 

 

הסרט שהוקרן עם הענקת פרס ירושלים לגבורה יהודית להוריו של עמנואל הי"ד: