האנטישמיות שוב מרימה ראש באוקראינה. מעניין שאנשי שררה שלא חשודים באהבת ישראל, מכינים לעצמם "דרכי מילוט לשעת חרום". הם אינם מתכוונים להימלט לסתם מדינות אקראיות על פני הגלובוס, אלא למדינת היהודים, ולא סתם פעילי מפלגה זוטרים אלא, כפי שגילו אמצעי התקשורת המקומיים - מנהיג מפלגת "אוקראינה שלנו", מתנגד גדול למשטר קוצ'מה בעבר, שכיהן עד לא מכבר כשר הפנים ה"כתום", יורי לוצנקו.

לוצנקו ביקר בעצמו בחריפות את יריביו הפוליטיים שברחו מה"מהפכה הכתומה" וקיבלו אזרחויות במדינות אחרות, בזמן שהוא עצמו מחזיק באזרחות ישראלית ובו בזמן מכהן בתפקיד שר הפנים האוקראיני. החקירה העיתונאית כבר החלה. מטרתה - לברר מתי ומאיזו סיבה ניתנה ללוצנקו אזרחות ישראלית. פרסום התוצאות - בקרוב.

בצירוף מקרים "מוזר", העיתון "סלסקיי וסטי" הידוע בתכניו האנטישמיים, לא פרסם שום ידיעה בנושא אפילו לא פעם. עורך מצוי לא היה מוותר על סקופ כזה, שבמחיר משיכות קולמוס בודדות יכול להפוך לכתבה מרעישה נוספת עם הקונטקסט היהודי האהוב כ"כ על העיתון. פתרון התעלומה פשוט כמו בבדיחה מוצלחת: יורי לוצנקו מכהן כחבר במועצת העורכים של העיתון ושילב תפקיד זה עם תפקיד שר הפנים עד לא מזמן. ציר ה"רדה" (פרלמנט האוקראיני) איבן בוקיי תיאר בכינוי הלא פרלמנטארי "זנות" את שיתוף הפעולה בין לוצנקו ל"סלסקיי וסטי"."כנשיא, אני אשקיע מאמצים במיגור התופעות כמו אנטישמיות, קסנופוביה (שנאת זרים) ושנאה בין אנשים באוקראינה. אני מבטיח לכם זאת, ואני נשבע", אמר נשיא אוקראינה ויקטור יושנקו. עם זאת, הוא בחר להעניק תעודת הוקרה דווקא לעיתון "סלסקיי וסטי" האנטישמי לרגל חגיגת יום ההולדת של העיתון. אחרי שהקהילה היהודית הביעה מחאה, נציגי יושנקו הסבירו שהנשיא מגנה את התכנים האנטישמיים של העיתון, אך לא הייתה לו אפשרות להעדר מהחגיגה, מכיוון שזהו "עיתון פופולארי מאוד בקרב תושבי אוקראינה". בעבר אפילו הוצאה צו בית משפט לסגירת העיתון, בגין שקרים והסטה אנטישמית. אך הצו מעולם לא בוצע והשקרים המתפרסמים ממשיכים להגיעה לתודעת המונים בתפוצה אדירה באין מפריעה. לוחמי זכויות אוקראינים וארגונים בין לאומיים ממשיכים לכלול בדוחות שלהם את העיתון, כמפרסם כתבות אנטישמיות - בבחינת קול קורא במדבר.נעזוב את לוצנקו, שיסע לאן שמתחשק לו, אך הפרסומים על "היהודים הרעים שצלבו את ישו" ועל כך שהם "עדיין שותים דם תינוקות" אפשר לשמוע עכשיו באוקראינה יותר מתמיד. כזבים ישנים וידועים לכול, אך משום מה לא מאבדים רייטינג במדינה זו. פרסומים אנטישמיים שוב יודעים עדנה באוקראינה שנכנסה למרוץ הבחירות לפרלמנט. לא נשאר הרבה זמן עד לבחירות וכמות הפרסומים האנטישמיים השנה גדלה לעומת השנה שלפניה ב-74%. למה היום, דווקא לקראת הבחירות באוקראינה, אפשר לאיים ולקרוא להשמדת אנשים מלאום ודת אחרת בכזאת קלות? אין תשובה חד משמעית לשאלה הזאת. כפי שאין גם תגובה של הצבור הרחב להצתת שנאה על רקע לאומני.גם אם נעזוב את אוקראינה עם האנטישמיות שלה, עדיין צריך לברר איך חברים במועצת העורכים של כתב עת אנטישמי מקבלים בקלות כזאת אזרחות ישראלית? פעם כל אנטישמי מצוי היה אומר להגנתו: "אני? אנטישמי? - הרי כמה מחברי הטחבים הם יהודים", היום זה ישמע כך: " אני? אנטישמי? מה פתאום? אני הרי אזרח ישראלי..."