כוחות הבטחון פינו ביום רביעי, לאחר שנכנס החג, עשרות אנשי ימין שעלו לישוב החרב בחומש שבצפון השומרון ותיכננו להעביר את החג והשבת בחומש. לערוץ 7 נמסר כי בערב החג נראתה תכונה מיוחדת של כוחות משטרה, צבא ומג"ב באזור צפון השומרון.

עם סיום תפילת החג ולפני הסעודה פשטו עשרות שוטרים, חלקם ללא תגים, על הישוב החרב והחלו לפנות את המשפחות מהמקום. תחילה קראו המפקדים בשטח ליושבים במקום להתפנות מרצון מאחר וקיימת במערכת הבטחון התרעה לבצע פיגוע במקום.

אנשים רבים, חלקם נושאי נשק, החלו להימלט מהמקום להרים הסמוכים, אלה שנותרו אמרו לכוחות כי אם קיימת התרעה על צה"ל להקים מחסומים ולמנוע את הגעת המחבלים למקום ולא לפנות את המקום. לבסוף, השוטרים פינו את המשפחות באמצעות רכבי בטחון וביקשו להוריד אותם בתחנת המשטרה באריאל.

רבים הביעו את זעמם על ההחלטה להורידם בעיר אריאל, "לא יתכן שיפנו אותנו, עם ילדים ותינוקות ויזרקו אותנו במקום ללא אוכל כאשר יש לנו עוד חג ושבת זהו חוסר אחריות", אמרו לשוטרים. בתחנת המשטרה הבינו כי יהיה קשה להעביר את החג עם המשפחות בתוך תחנת המשטרה ואלה הוחזרו לישוב שבי שומרון לפנות בוקר.

בראש השנה עצמו, לאחר שהורדו גם נושאי הנשק החליטו אנשי הימין שנותרו לרדת מהמקום בשל הסכנה לחיי אדם. הם ציינו כי לאחר שלא נותר איש בחומש הודיעו בצבא כי ההתרעה לפיגוע הוסרה.

במטה חומש תחילה הבטיחו הערב כי .כבר בשעות הקרובות יחזרו אנשי הימין למקום.

ממשטרת מחוז ש"י נמסר לערוץ 7 כי מאחר והייתה התרעה ביטחונית וחשש לחיי אדם היה צורך לפנות את המקום במהלך החג, "רגישות החג ושמירתו חשובה אך לאחר שהתקיימו הערכות מצב הוחלט כי יש צורך לפעול בתוך החג עצמו".

צה"ל: הייתה התרעה לפיגוע

בצה"ל הגיבו הערב לפניית ערוץ 7 מדוע נאלץ צה"ל לפנות במהלך החג ישראלים בחומש ומסרו כי התרעות לפיגוע הביאו להחלטה לבצע הפינוי בחג, "חרף האזהרות החוזרות והנשנות של כוחות הביטחון מפני כוונת מחבלים לפגוע באזרחים ישראלים הפוקדים את היישוב המפונה חומש בצורה בלתי חוקית, הגיעה לחומש עם כניסת החג, קבוצת אזרחים ישראלים במטרה להעביר את החג במקום. כוחות הביטחון פינו את כלהאזרחים הישראלים באותו הלילה ואלה לא שבו עוד במהלך החג".

בצה"ל מציינים "כי צה"ל נאלץ לחלל חג בכדי לפנותם כיוון שלא יכל לשבת מנגד בחוסר מעש בעוד ישנן התרעות על סיכון חיי הישראלים. עליה זו לחומש אינה מקרה חד פעמי. המגיעים לחומש עושים זאת באופן מתמיד בניגוד לחוק ולא נענים לאזהרות כוחות הביטחון".

חומש תחילה: התרעה לצורך פעולה פוליטית

מטה חומש תחילה דוחה את טענת צה"ל, לפיה היו התרעות במהלך החג שגרמו לפינוי המתיישבים בחומש "נוכחות יהודית קבועה בחומש כבר חודשיים, לא כולם פונו בלילה - מעניין שזמן לא רב לאחר שאחרון האנשים ירד למחרת בשעות אחה"צ התבטלה ההתרעה. מלפני החג - אלו אותן כוחות שניסו מלכתחילה למנוע את הגעת המשפחות ואנשי האבטחה מלפני החג לחומש".

"ראוי לציין שעם הורדת המשפחות ורוב האנשים מההר בלילה ירדו גם הכוחות הרבים, שהיו אמורים ללכוד את החולייה, מיד אחריהם. קבוצת משפחות ואנשים שהאמינה ל"התרעות" והחליטה לרדת, הושארה לבד בשטח בלי שום אבטחה. המאבטחים מטעם חומש תחילה פונו בכוח עוד לפני זה. גם אם הייתה באמת התרעה זו הפקרות בטחונית, היה ברור שאם יתנפלו באלימות בפתאומיות אנשים יברחו. ראוי לציין שגם בשבת שעברה היה חילול שבת בתירוץ של התרעה".

"מבחינתנו ברור שזה תירוץ - אם יש בעיה ביטחונית מטפלים בה ולא מתחילים לריב עם המאויימים, מדובר בחילול חג המוני, שימוש לשווא בשם הביטחון ושבירת אמון חסרת תקדים מצד מח"ט שומרון אמיר ברעם. אפילו בתקופת הגירוש לפני שנתיים ולאורך כל התקופה היה אמון ברמה הביטחונית, שני הצדדים הקפידו לא לשקר. ברור לנו שמח"ט שומרון אמיר ברעם השתמש בתירוץ של התרעה לצורך פעולה פוליטית, מדובר בשבירת אמון, חילול שבת המוני והפקרות ביטחונית", נכתב בהודעת המטה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו