היום (יום ראשון) יתקיים צום גדליה לציון הרצחו של מנהיג ישראל לאחר החורבן, גדליה בן אחיקם, שבעקבותיו גלתה שארית הפליטה, ויצא עם ישראל לגלות הארוכה והקשה.

תחילת הצום בעלות השחר: 3:49 לפי שעון חורף, סיום הצום בירושלים בשעה 18:07 בתל אביב 18:09 ובחיפה 18:08 

צום גדליה הוא אחד מארבעת הצומות הנוהגים על החורבן. בנוסף לצומות עשרה בטבת, שבעה עשר בתמוז ותשעה באב. צומות אלו תקנו הנביאים לאחר חורבן הבית הראשון. צום זה היה האחרון באירועי החורבן של בית ראשון וסימל את סוף התקווה של שארית הפליטה, אחרוני הנשארים בארץ גלו לאחר ההתנקשות בגדליה בן אחיקם. מצום זה גם לומדים כמה קשה מיתתם של צדיקים שכן שקולה מיתת צדיקים כחורבן בית המקדש, והיה יום זה קשה לישראל כיום חורבן בית המקדש.

בצומות אלו אסורים באכילה ושתיה לבד מתשעה באב שאסור בחמישה עינויים, וכן מתחילים לצום מעלות השחר לבד מתשעה באב שמתחילים לצום בערב שלפני מפני חומרתו. בצומות אלו (שלושת הצומות לבד מת"ב)  נשים בהריון ומניקות פטורות מלצום.

טעם הצומות שתיקנו חכמים הוא כדי לעורר לתשובה, על ידי כך שנתבונן כי הצרות שבאו על אבותינו ונמשכים עד היום, באו בעקבות חטאינו, וכשנתקן אותם, ממילא ניגאל בגאולה השלמה ונשוב לירושלים ולבניין המקדש מחדש.

צום גדליה מתקיים רק היום ביום א' ד' תשרי, למרות שהאירוע עצמו היה בראש השנה. הטעם לכך משום שהצום נדחה מראש השנה שכן אפשרות לצום בחג, השנה מכיוון שהשבת חלה בסמיכות לחג, נדחה הצום ביום נוסף, ועל כן הוא חל רק היום בד' בתשרי. 

החל מהיום מתחילים ימי החול של עשרת ימי התשובה, ימים המיוחדים לתשובה, תפילה וסליחה, ונוהגים לדקדק בהם במצוות ומעשים טובים יותר מכל ימות השנה. ימים אלו מגיעים לשיאם ביום הכיפורים שיחול בשבת הקרובה.  

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו