צהר תקים מערך כשרות אלטרנטיבי

ארגון רבני "צהר" הכריז על הקמת ארגון כשרות אלטרנטיבי לשנת השמיטה שמתבסס על רבני הציונות הדתית.

ידידיה הכהן וחזקי ברוך , י"ג בתשרי תשס"ח

הקרע בעקבות הויכוח על היתר המכירה מחריף. במסיבת עיתונאים שקיים היום ארגון רבני "צהר", הוכרז על הקמת ארגון כשרות אלטרנטיבי לשנת השמיטה שמתבסס על רבני הציונות הדתית, זאת בעקבות החלטת מועצת הרבנות הראשית להתיר לרבני ערים לאסור להכניס פירות היתר מכירה בתחומן .

את מסיבת העיתונאים פתח הרב רפי פוירשטיין, יו"ר ארגון רבני "צהר" שסיפר על התכנסות שהייתה אתמול של עשרות רבנים מהציונות הדתית, "כדי להשמיע קול מחאה חריף על ההתמוטטות הצפויה של החקלאות היהודית בישראל ועל הפגיעה הקשה בכיסו של הצרכן כאשר מחירי הירקות והפירות יקפצו".

"אנו רואים את הכניעה של הרבנות הראשית לגורמים חרדיים ליטאיים... איננו יוצאים נגד הרבנות, אלא מאפשרים לה להימנע מקריסה טוטאלית, לכן צהר נענתה לקריאת רבני הציונות הדתית ויזמה הקמת מערך כשרות אלטרנטיבי שייתן מענה לשנת השמיטה".

נחמיה רפל, מזכ"ל הקיבוץ הדתי, הוסיף כי עם פתיחת שנת השמיטה לפני כשבוע, הם זיהו התמוטטות חקלאית, "הכול קרס... הגיעו פניות של סיטונאי שמפסיד 9000 ₪ ליום על רישיונות יבוא, שעליהם צריך לשלם פי שניים, על תוצרת בשווקים משלמים פי שלוש, ונוצרה תחושה שמערכת בפני קריסה... מה שהביא לכך הוא יציאה של רבני הערים כנגד היתר המכירה, מה שגרם לכך שאין תעודות כשרות אחרות".

הרב דוד סתיו, רב העיר שוהם הוסיף כי יש מצוקה נוראה של כשרות, "מדובר באוכלוסיה של שני מיליון בני אדם שאין להם כשרות כי בעלי העסקים אינם מקבלים כשרות מהרבנות", הרב סתיו הסביר כי יוזמתו של הרב אברהם יוסף שיעניק תעודת כשרות לכל מסתמך על היתר המכירה נפסלה בידי מועצת הרבנות הראשית.

הרב סתיו הוסיף כי מגבים את היוזמה רבני הציונות הדתית לכל גווניהם, הוא מנה את הרב חיים דרוקמן, הרב זלמן מלמד, הרב דב ליאור, הרב יעקב אריאל ורבנים נוספים.

הרב חיים דרוקמן, שחתם את הכינוס דיבר לאחריו ואמר בהתרגשות רבה כי "יש כאלה שדואגים רק לציבור שלהם", הוא ציטט מאגרת בה הרב קוק מכנה את המעשה של קנייה לא מחקלאים המסתמכים על היתר מכירה "מעשה נבלה", "אני מדבר מתמצית דמי, לא נשלים שיאמרו על אדם שסומך על היתר המכירה שהוא לא שומר שמיטה, זה חילול ה'".

"מדובר בהיתר אלטרנטיבי לרבנויות שכופות שלא להסתמך על ההיתר... אנו לא באים לכפות על אחרים לאכול היתר מכירה ובאותה מידה אנו תובעים שלא יכפו אותנו שלא לאכול את היתר המכירה".

לסיכום אמר הרב פוירשטיין, כי ארגון "צהר" קורא לרבנות הראשית להחיל את היתר המכירה, בערים הללו "אם קריאתנו לרבנות הראשית לא תענה... בכל מקום שיש מערך משגיחים, שהרבנות המקומית מסירה את תעודת הכשרות, יבואו רבני הישובים ויתנו פיקוח שיאפשר לצרוך המוצרים, ובכל מקום שהמשגיחים לא ישתפו פעולה אנו ערוכים לספק ולמלא את מקומם... לא ייתכן שמדינת ישראל תמוטט את החקלאות הכחול לבן במדינת ישראל".