"התפרעויות הערבים נובעת מחולשתנו"

ח"כ לשעבר לין רואה בהתפרעויות ערביי ואדי ערה עדות נוספת למסקנה אליה הגיעו בעקבות המלחמה ומאבקי השלטון - ישראל בהליכי שקיעה.

תגיות: אמנון לין
יומן ערוץ 7 , כ"ה בתשרי תשס"ח

חבר הכנסת לשעבר מטעם מפלגת העבודה, אמנון לין, קובע כי תופעת יידוי האבנים בידי ערביי ישראל לעבר רכבי יהודים בואדי-ערה נובעת ממסקנה אליה מגיעים ערביי ישראל ולפיה ישראל מצויה לפני שקיעה.

לטעמו למסקנות אלה מגיעים ערביי ישראל בשל חשיפתם ההדוקה לתקשורת הערבית ומסריה הקיצוניים. בנוסף מתרגמים בציבור הערבי את חילוקי הדעות בהנהגה בישראל כעדות נוספת לקריסתה הפנימית של המדינה. כמו כן סבור לין כי מעל כל אלה עומדות מסקנות המלחמה האחרונה על פי פרשנותם הערבית ולפיה הוכיח חיזבאללה שצה"ל כבר אינו בלתי מנוצח.

לין סבור שבעקבות כל אלה משוכנעים ערביי ישראל שהועידה הקרובה תוביל את העולם ללחץ משמעותי על ישראל לויתורים מפליגים הן ביהודה ושומרון והן בגולן מול סוריה. הוא מציין ומזכיר בדבריו כי השאיפה הראשונית כעת היא חלוקת ירושלים וחזרה לגבולות 48' היינו שיבת הפליטים לערי החוף. לנוכח זאת הוא מבטל מכל וכל סיכוי להסכמה ערבית לתכנית ליברמן לחילופי שטחים כמהלך שימנע שיבה עתידית לכפרים מהם הוצאו ב-48'.

לשאלת המראיין, עוזי ברוך, אודות היחס לעיר מגוריו של לין, חיפה, כאל בירת הדו קיום הישראלי ערבי. לטעמו יש לחדול מאגדה זו. "זו לא האמת. הרוב הגדול של הערבים בחיפה מרגיש את התחושות שעליהן דיברתי".

לדבריו תנועה האסלאמית של ראאד סלאח פועלת נמרצות וגורפת הצלחה בקרב ציבור זה. הוא מזכיר כיצד בעבר כשניהל מטעם מפא"י ההיסטורית אגודה יהודית ערבית להנחלת ערכי הדו קיום חתמו 60,000 איש, ואילו כעת כשביקש לשחזר את עקרונות האגודה ההיא נענה בשלושה אנשים בלבד. עוד הוא מספר כי גם שלושה אלה סיפרו שבעצרת של התנועה האסלאמית השתתפו 7,000 איש כשבין סדרני האירוע היה ניתן למצוא את ילדיהם של אותם שלושה. לטעמו מדובר בעדות חיה לאבדן חזון הדו קיום.

באשר למתרחש בואדי ערה אומר לין כי טעתה הממשלה כשהקימה את ועדת אור לאחר הפוגרומים בשנת 2000, כשקבעה שעל הועדה להתמקד בהתנהלות המשטרה ולא להתמקד במניעיהם של הפורעים הערביים ואיתור המסיתים הראשיים שלהם.