הרב רמר: דברים לזכרו של הרב שפירא

באזכרה שנערכה אמש ביישוב 'חרשה' שרוב תושביו בוגרי ישיבת 'מרכז הרב'. אמר רב היישוב, הרב יאיר רמר, כי חובה להרבות בהספד לכבודו של הרב שפירא. והזכיר את דברי הגמרא שאסור להתעצל בהספדו של חכם, ודברי הרמב"ם שהמתעצל בהספדו הרי הוא אכזרי. וכך הרב שפירא היה תמיד אומר שתדאג כל החבורה, ויש לפשפש במעשים.

ההספד, הסביר הרב רמר, נובע מהצורך להתחזק ולהתחבר ולהשתייך לחכם, ולהבין שאם החכם לא נמצא, החיים הם חסרי ערך, וכל כוחנו הוא מתוך ההמשכיות של דרכי החכמים. 

הרב רמר הזכיר כי הרב שפירא הדגיש מאד את החכמה, שהיא עיקר הצלם אלקים שבאדם, והיה אומר ללמוד ספרי אחרונים שהם מפתחים את השכל. והזכיר המשפט: שגם רבנים צריכים להיות תלמידי חכמים!

הרב שפירא היה בעל הסתכלות כללית, לראות את צרכי כלל ישראל. כשביום ירושלים ב'מרכז הרב' הופיעה פעם הלהקה הצבאית וזה הפריע לחלק מתלמידי הישיבה שזה לא סגנון המתאים לישיבה, אמר הרב שפירא, 'זהו מעמד כלל ישראלי, והלהקה הצבאית היא להקה כלל ישראלית'. וכן הסביר את הבעיה בעליה להר הבית, שאי אפשר שכל הציבור יחזיק בטהרה וידע להיזהר לפי הכללים, ואנו צריכים לראות את כלל ישראל ולא יחידים. הרב יאיר רמר סיפר שכשאביו (הרב אברהם רמר זצ"ל) שלח אותו ללמוד בישיבת 'מרכז הרב' הוא אמר לו: 'אתה הולך לשם ללמוד אצל 'גדולי הדור' הרב (שפירא) והרב ישראלי.

בחייו השפיע עלינו בישיבת 'מרכז הרב' וכרב הראשי, הוא ריכז סביבו הרבה תלמידי חכמים, והוא היה הצורה הכללית שלנו, וכל אחד ביישובו ובית מדרשו צריך להמשיך מתוך הקשר למאור הגדול הזה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו