הר שפי: המערכת חיפשה קרבן מתנחל

אביה של מרגלית הר שפי מגדיר את יום הרצח כ"רע לישראל", ושוקל לתבוע את 'מעריב' על דיווח לפיו בתו היתה בסוד התנקשות בפמליית רבין.

יומן ערוץ 7 , י"ב בחשון תשס"ח

דב הר שפי, אביה של מרגלית שהורשעה ונכלאה על שידעה על תכניותיו של יגאל עמיר לרצוח את רבין אומר היום ליומן ערוץ 7 כי מבחינתו יום הרצח הוא יום רע לישראל. הוא מציין ש"רבין היה בכל הסקרים נמוך בהרבה מנתניהו וללא הרצח היה נופל באופן רגיל. הרצח הפך את העניין לנושא דתי. חוץ מזה יום זה קשה לנו בגלל הפגיעה האישית של מרגלית שלא ידעה והואשמה בהאשמות שווא תוך שימוש בעדויות שקר".

הר שפי התייחס גם לפרסום לפני ימים אחדים בעיתון 'מעריב' אודות הסליק שנמצא בחצר משפחת עמיר ובו ציוד שנועד לפגוע בפמליית ראש המשלה. על פי הפרסום מרגלית ודרור עדני היו בסוד העניין. הר שפי שב ומדגיש כי מדובר בדברי שקר מוחלט וכי הוא אף שוקל תביעה נגד 'מעריב'. בדבריו הוא מזכיר את דבריו של השר עמי איילון לפני מספר חודשים ולפיהם מרגלית לא ידעה על כוונותיו של עמיר לרצוח את רבין.

כזכור את הדברים אמר איילון בכנס פעילים באשקלון וקבע כי "אני יודע את זה מודיעינית, הייתי ראש השב"כ". הר שפי מציין ש"דברי איילון הם העובדה הנכונה, אבל מתוך המאות ששמעו את יגאל עמיר היו מאות ששמעו אבל הם לא היו מתנחלים. המתנחלת היחידה הייתה מרגלית אז לקחו אותה כקרבן".

בדבריו מתייחס הר שפי גם לסוגיה שזכתה לכותרת "פרשת הצפירה". לדבריו "עבירה נוספת שמרגלית הואשמה בה הייתה שהחקירה התקיימה בשעת ההלוויה. החוקר אמר לה שיש עכשיו צפירה, היא אמרה לו שכאן, בחדר החקירה, לא שומעים את הצפירה והוא יכול להמשיך בחקירה. זהו עוונה היחיד שבגינו היא ישבה 9 חודשים בכלא".

ממשיך הר שפי וחוזר על דבריו מהעבר בהם קבע כי "ראוי להעניק לשופטי בג"ץ פרס נובל על קריאת מחשבות. מעולם לא הורשע אדם על סעיף אי מניעת פשע אין הודאה שלו בפשע או עדים. רק במקרה של מרגלית ללא עדים וללא הודאה הייתה הרשעה. היו רבים שהזהירו את המשטרה אבל זה לא התאים להם כי אף אחד מהם לא היה מתנחל..."

לשאלת המראיין, עוזי ברוך, אם בכוונת המשפחה לעשות שימוש בקביעתו של עמי איילון שמרגלית לא ידעה דבר, אומר הר שפי כי אין לו אמון שמערכת המשפט תקבל את טענתו. הוא מזכיר את היושבים בראשות בית המשפט העליון הנשיאה בייניש והשופטת ארבל שבכהנה כפרקליטת המדינה החליטה באופן אישי להרשיע את מרגלית למרות שהיועץ המשפטי באותם ימים, מיכאל בן יאיר, על אף היותו איש שמאל מובהק הכיר וידע את הממצאים שעמדו בפני עמי איילון והעדיף שלא להגיש כתב אישום.