"לא להכיר בישראל כ'מדינה יהודית'"

בכיר פלשתיני הודה שהפלשתינים לא הכירו עד כה במדינת ישראל כמדינה יהודית, ודרש שלא לתת לישראל הכרה כזו.

חגי הוברמן , כ"ז בחשון תשס"ח

בסאם אל-סאלחי, מזכ"ל מפלגת העם הפלשתינית וחבר המועצה המחוקקת, כתב השבוע מאמר בעיתון הפלשתיני "אל-קודס" שבו הודה שהפלשתינים לא הכירו עד כה במדינת ישראל כמדינה יהודית, ודרש שלא לתת לישראל הכרה כזו.

סאלחי כותב כי "במקביל להקמת מדינה פלשתינית דורשת ישראל, בין היתר, הכרה פלשתינית חדשה וברורה בה כמדינה "יהודית דמוקרטית". אסור להעניק לישראל הכרה כזו".

"יש להסתפק בנוסח ההכרה הכלול במכתב של המנוח יאסר ערפאת לראש ממשלת ישראל דאז, יצחק רבין, בלי להתחייב לאופייה של מדינת ישראל. ההכרה של אש"ף בישראל, שלא העניקה הכרה מקבילה בו ובזכותו של העם הפלשתיני להקמת מדינה עצמאית, כלל הכרה מפורשת בזכותה של ישראל לחיות בשלום וביטחון והכרת אש"ף בהחלטות 242 ו-338".

"כל הכרה נוספת צריכה להיעשות בין שתי מדינות, מדינת פלשתין ומדינת ישראל. החלטת החלוקה משנת 1947, שדיברה על הקמת שתי מדינות בפלשתין, ערבית ויהודית, עם בינאום ירושלים, שירטטה את גבולות שתי המדינות ואת החלוקה הדמוגרפית ביניהן, תוך הבטחת שוויון מלא לכולם, איסור על כל אפליה אזרחית, פוליטית, כלכלית ודתית, והענקת זכויות אדם וזכויות פוליטיות מלאות לכל. החלטת החלוקה גם קבעה שיתוף פעולה כלכלי בין שתי המדינות".

סאלחי מוסיף כי "על ההנהגה הפלשתינית להמשיך בהתנגדותה לתוכניות אלה ולזכור כי מה שאיפיין את אש"ף היה הקשרים והיחסים עם כל חלקי העם הפלשתיני – בגולה וגם בתוך ישראל. עלינו לחזק את תפקידם של האזרחים הערבים בתוך ישראל ואת הנהגתם בכל הקשור במאבקם על אופיה של המדינה, שהם מהווים כ-20% ממנה".