מצרים: לא לשת"פ ארכיאולוגי עם ישראל

בכיר הארכיאולוגים במצרים מכחיש הימצאות של משלחת מחקר ישראלית באתרים ההיסטוריים ומדגיש, כי החוק אוסר שיתוף פעולה עם ישראל.

דלית הלוי - ערוץ 7 , ב' בכסלו תשס"ח

"השלום הקר" בין ישראל למצרים ממשיך לשמור על "טמפרטורה נמוכה" ללא כל סימנים להתחממות בעתיד הנראה לעין. הגישה העוינת של הממסד המצרי כלפי ישראל באה לידי ביטוי גם התחום הארכיאולוגיה, הנחשבת לתחום רגיש ביחסים בין שתי המדינות לאור נוכחותם של בני ישראל באדמת מצרים כפי שמופיע בתורה.

ד"ר זאהי חוואס, יו"ר המועצה העליונה לארכיאולוגיה במצרים, הכחיש בתוקף ("אל-ריאד", 12 בנובמבר 2007) כל שיתוף פעולה עם ישראל בתחום הארכיאולוגיה והדגיש, כי אין כל משלחת ארכיאולוגית מישראל הנמצאת או עוסקת בחפירות באחד האתרים ההיסטוריים במצרים. זאת, בהתאם לחוק המצרי האוסר לחלוטין קשר כלשהו עם גורמים ישראלים בתחום הארכיאולוגיה. חוואס ציין, כי "המשלחת הארכיאולוגית העובדת באזור פאקוס במחוז המזרחי, הנמצא 120 ק"מ מצפון מזרח לקהיר, שייכת לאחת האוניברסיטאות האמריקניות ואין לה קשר לישראל". לדבריו, המשלחת הזו קיבלה את כל האישורים הנדרשים מגורמי הביטחון והגורמים הרלבנטיים האחרים והשמועות על הימצאות ישראלים במשלחת אינן נכונות.

אין זו הפעם הראשונה שחוואס, הנחשב לבעל שם עולמי במחקר מצרים העתיקה, מגלה יחס עוין כלפי ישראל. באפריל השנה תדרך חוואס עיתונאים מערביים באתר חפירות בצפון סיני, וטען בפניהם כי גרסת התנ"ך אינה אלא מיתוס, הנעדר כל ביסוס היסטורי. "לא אכפת לי אם הם (היהודים) יתעצבנו, זה המקצוע שלי כארכיאולוג, ואני צריך לומר להם את האמת. אם הם יתעצבנו, זו לא הבעיה שלי", אמר. הקוראן מתייחס לנוכחות בני ישראל במצרים בנוסח הבא (תרגום אורי רבין): "אז שלחנו את המבול עליהם ואת הארבה ואת הכינים ואת הצפרדע ואת הדם - אותות מוצגים אחד-אחד. אך הם (בני ישראל) מלאו שחץ והיו קהל חוטאים. כאשר פקד אותם, אמר, משה, קרא למעננו אל ריבונך בשם בריתו איתך ואם תסיר את הנגע מעלינו, נאמין לך ונשלח איתך את בני ישראל. אך כאשר הסרנו מעליהם את הנגע לזמן מה לא עמדו בדיבורם. אז לקחנו נקמתנו מהם והטבענום בים, כי הכחישו את אותותינו... והעברנו את בני ישראל את הים".