ותיקי הליכוד לנתניהו: התנער מאנאפוליס

ותיקי הליכוד דורשים מנתניהו להתחייב שלא יראה את הסכמות אנאפוליס כמחוייבות בממשלה עתידית שיקים. נתניהו טרם השיב.

יומן ערוץ 7 , ד' בכסלו תשס"ח

ותיקי הליכוד פנו במכתב ליו"ר הליכוד, חבר הכנסת בנימין נתניהו, בדרישה שזה יתנער מראש מכל הסכמות והתחייבויות שאותן עשוי לקבל ראש הממשלה אולמרט במהלך ועידת אנאפוליס. ביומן הצהרים של ערוץ 7 שוחחו על המכתב שניים מחותמיו, יו"ר הכנסת לשעבר עו"ד דב שילנסקי ומנהל לשכת ראש הממשלה בעבר יוסי בן אהרון.

שילנסקי נזכר בדבריו בימים בהם מכל נבחר ציבור הייתה נדרשת אידיאליזציה של פעולותיו ומהלכיו המדיניים. הוא אינו מקבל את הטענות שאין אידיאולוגיה בליכוד וקובע כי גם הדור הנוכחי יוכל להקרין אידיאולוגיה, אולם יש לשמור את צעדיו לבל ייכשל כפי שנכשל בעת ההצבעה על גורל כגוש קטיף. "יש לי טענות כלפי נתניהו לגבי גוש קטיף והצבעתו בעד, אבל כעת הוא המועמד שלי לראשות הממשלה וצריך לעמוד על המשמר כדי שהוא לא יכשל שנית".

לדברי שילנסקי "גמדי רוח לא יוכלו להנהיג את הליכוד. רק ענקי רוח יוכלו לעשות זאת ויש כאלה". לשאלת המראיין, עוזי ברוך, מדוע עדיין לא השיב נתניהו לדרישות ממנו שלא לקבל בעתיד מחויבויות מועידת אנאפוליס אומר שילנסקי כי לפי שעה אין לו תשובה לכך.

לטעמו של שילנסקי גולת הכותרת של מכתב ותיקי הליכוד לנתניהו היא המשפט הקובע כי "ארץ ישראל שייכת לעם ישראל ומי שיתקפל, יוותר ויחלק שטחים יוביל לאסון על עם ישראל".

לשאלת המראיין, עוזי ברוך, אודות פער הדורות בליכוד בין מתווי הדרך והאידיאולוגיה לבין הדור הנוכחי מזכיר שילנסקי שאלה שנשאל לפני ימים אחדים אודות השיר 'היום שרה קטנה' אותו כתב מועמד לעלייה לגרדום הבריטי ועוסק בתקווה למאבק משותף. שילנסקי מספר שנשאל מיהי אותה שרה שעליה נכתב השיר והאם נכונה השמועה שאותה שרה היא שרה לבני, אמה של שרת החוץ. הוא קובע כי כמי שהכיר אותה וביניהם שררה ידידות נפש הוא יודע שאכן על שרה לבני נכתב השיר. הוא מציין גם את איתן לבני, מי שהיה קצין המבצעים של האצ"ל וגם הוא איש אידיאולוגיה בכל רמ"ח אבריו והנה "איפה ביתה ציפי?" הוא שואל. לדבריו עובדה זו כמו גם פער הדעות בין גאולה כהן לבנה צחי הנגבי מעידה על כך ש"יש בעיה משמעותית אאבל נתגבר עליה.

בן אהרון: על אולמרט להשיג הסכמה מוקדמת עם הליכוד

חותם נוסף של מכתב ותיקי הליכוד, ראש לשכת ראש הממשלה בעבר יוסי בן אהרון, אומר ביומן הערוץ כי קיימות שתי זוויות לשאלת המחויבות ההמשכית של ממשלה. האחת היא הזירה הבינלאומית והאחרת היא הזירה האמריקאית. לדבריו "אם לא מדובר בחוזה חתום על ידי ראשי שתי מדינות שבסמכותם לחייב את מדינותיהם הרי שההסכם אינו מחייב, אלא מוגדר כהסכם הבנות בלבד". "לדבריו הסכם שכזה כפוף לאישור הכנסת, אך ראש ממשלה מצבי בקיומו של הסכם שכזה את הכנסת ואת הקואליציה במבוכה שכן ברור לכל שאם לא יאושר הסכם עקרוני שכזה הרי שתהיה זו מפלה לממשלה.

הזווית השנייה היא המחויבות כלפי האמריקאים. "יש לנו יחסים עם ארצות הברית. רייס השקיעה כאן ממרצה ואת יוקרתה, והסכם, גם אם הוא לא סגור משפטית יש בו מחויבות כלפי האמריקאים", אומר בן אהרון המזכיר כי "אנחנו גם נסמכים על שולחנם ולכן מחויבים להם".

עם זאת סבור בן אהרון כי בצעד חריף יכול נתניהו להתמודד עם מורכבות זו. הוא מזכיר תקדים משפטי בו חייב בית המשפט את הרוב להתחשב בצרכיו של המיעוט. הוא מספר כי בשם קביעה זו הציע לנתניהו לצאת מהכנסת כשהוא הסכמי אוסלו להצבעה ובכך להצהיר שהמהלך המדיני המדובר הוא כה קיצוני עד כדי כך שהאופוזיציה מתנערת מהפרלמנט ובונה פרלמנט חלופי. נתניהו סירב להצעה כי לא האמין בכוחו של מהלך שכזה לסחוף את האופוזיציה, אולם כעת הוא מקווה שמהלך קיצוני שבו יתנער נתניהו ממהלכי ראש הממשלה יזכה לאהדת הציבור המתנער ברובו מהאמירות בדבר חשיבות הקמת מדינה פלשתינית.

"על אולמרט להודיע שכל הסכם יתבסס על הסכמה מוקדמת שלו עם סיעת אופוזיציה מרכזית", אומר בן אהרון הרואה בכך יצירת קונצנזוס מתחייב טרם יציאה לאנאפוליס.