'אמנת הרש"פ קוראת להשמדת ישראל'

קמפיין המדגיש את סעיפי האמנה הפלשתינית, עליה חתום הפתח' בראשות אבו מאזן, הקוראים להשמדת ישראל יוצא לדרך בימים אלה.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ט' בכסלו תשס"ח

ארגון ציוני אמריקה יוצא בימים אלה בקמפיין, אולי האחרון מסוגו טרם ועידת אנאפוליס, ובו מתריע הארגון בפני ממשלת ישראל מפרצופה האמיתי של הרשות הפלשתינית.

בקמפיין פורס הארגון את עקרונות חוקת הפת"ח, המוגדרת כ'האמנה הפלשתינית', וממנו עולה קריאה חדה וברורה להשמדתה של ישראל כשאיפת על של הפתח', שכזכור בראשו עומד אבו מאזן, מי שהוגדר כמנהיג אמיץ על ידי ראש הממשלה אולמרט ונשיא המדינה פרס שאף הפליג בשבחו והגדירו כמנהיג גדול.

"כשקוראים את חוקת הפתח' המחייבת את ה"גורמים המתונים" בראשם עומד אבו מאזן, ברור מדוע אין לקדם הקמת מדינה פלשתינית בועידת אנאפוליס", כותבים אנשי ציוני אמריקה ומוסיפים: "עלינו לשים קץ למדינות המקדמות טרור. אל לנו להקים במו ידינו מדינת טרור נוספת במזרח התיכון, מדינה שתסכן עוד יותר את חייהם וביטחונם של ישראלים".

כאמור, במסגרת הקמפיין מפרסמים אנשי 'ארגון ציוני אמריקה' עשרה סעיפים מתוך האמנה הפלשתינית, אותם הם מגדירים כ"עשרת הדיברות" של ההנהגה הפלשתינית.

הסעיפים המצוטטים כוללים התייחסויות למאבק המלחמתי נגד ישראל כאמצעי ראשון במעלה למטרות הפלשתינים, התייחסויות לדמותה של מדינת ישראל ועוד.

על המאבק המלחמתי נכתב בסעיפים המצוטטים: "התנגדות לכל פתרון מדיני שיוצע כחלופה להריסה עד היסוד של הכיבוש הציוני בפלשתין (סעיף 22)", "שחרור מלא של פלשתין תוך מחיית הקיום הכלכלי המדיני הצבאי והתרבותי הציוני (סעיף 12)", "המאבק המזוין אינו אסטרטגיה ולא טקטיקה אלא גורם מכריע במאבק לשחרור ולעקירת הישות הציונית. המאבק הזה לא ייפסק עד אשר תמוגר המדינה הציונית ותשוחרר פלשתין לגמרי (סעיף 19)", "מהפכה עממית מזוינת הינה השיטה הבלתי נמנעת לשחרור פלשתין (סעיף 17)", "קיום קשרים עם מדינות ערב מקובלים כל עוד אין להם השפעה שלילית על המאבק המזוין (סעיף 23)".

על מדינת ישראל נכתב בסעיפים המצוטטים מתוך האמנה הפלשתינית: "הנוכחות הישראלית בפלשתין מהווה פלישה ציונית, עם בסיס התפשטותי-קולוניאליסטי, והיא בת ברית טבעית לקולוניאליזם ולאימפריאליזם הבין לאומי (סעיף 8)", "התנועה הציונית הא גזענית, קולוניאליסטית ותוקפנית באידיאולוגיה שלה, במטרותיה, בארגונה ובשיטות פעולתה (סעיף 7)", "קיום קשרים עם כל הכוחות הליבראליים התומכים במאבקנו הצודק במטרה להתנגד יחדיו לציונות ולאימפריאליזם (סעיף 24)".

על אופי המאבק הכלל ערבי נגד ישראל נכתב באמנה זו: "המאבק הפלשתיני הינו חלק בלתי נפרד מהמאבק הכלל עולמי נגד הציונית, הקולוניאליזם והאיפריאליזם הבין לאומי (סעיף 4)", "שכנוע של כל המדינות הנוגעות בדבר במטרה למנוע הגירה יהודית לפלשתין כדרך לפתרון הבעיה (סעיף 25)".

מנסחי הקמפיין, בראשון מורטון קליין, נשיא ארגון ציוני אמריקה, ובהשתתפות יו"ר המועצה של הארגון, ד"ר מייקל גולדבלאט, יו"ר ועדה בכירה בארגון, ד"ר אלן מזורק וגזבר הארגון הנרי שוורץ, קוראים לכל מי שבידו היכולת לשגר את הנתונים לראש הממשלה ולשריה בקריאה "שהדבר האחרון שישראל והעולם זקוקים לו הוא מדינת טרור נוספת במזרח התיכון".

נזכיר כי מדינת ישראל דרשה בראשית ימי הליך אוסלו מהרש"פ לבטל את סעיפי האמנה הקוראים להשמדת ישראל. הנהגת הרש"פ בראשות יאסר ערפאת הבטיחה שתקים ועדה משפטית שתבחן את הסעיפים המדוברים ותשנה אותם, אולם ועדה שכזו לא קמה. עם כניסתו לתפקיד ראש הממשלה דרש יו"ר הליכוד בנימין נתניהו לקיים את הדיון בועדה המדוברת, ובעת ביקורו של הנשיא האמריקאי באותם ימים, ביל קלינטון, כונסה הנהגת הרש"פ ובהצבעה ידנית שאף לא נספרה במדוייק אלא נאמדה במבט עין בלבד, נקבע כי הסעיפים הבעייתיים אינם רלוונטיים ואינם יישימים.

אופן ההצבעה והקביעה המסכמת שנאמרה באופן כוללני ובלתי מחייב עוררו זעם רב בארגוני ימין, אך שטף אירועי הימים האלה השכיחו את המחאה והותירו את התחושה שאכן התפוגגה השאיפה הפלשתינית להשמיד את מדינת ישראל והציונות.