שר החוץ המצרי דוחה הקריאה לנורמליציה

שר החוץ המצרי, אחמד אבו אלע'יט, דחה את קריאתו של אולמרט למדינות ערב להתחיל בנרמול יחסים עם ישראל מיד עם תום ועידת אנאפוליס.

בן שאול , י"ח בכסלו תשס"ח

בשיחה עם העיתונאים בדרכו לוושינגטון, אמר שר החוץ שמדיניות הכיבוש של ישראל והתחמקותה מקידום תהליך השלום מכשילות את הנורמליזציה. השר ציין שמדינות ערב ינקטו בצעד חיובי בתגובה לכל צעד לקראת השלום בו תנקוט ישראל.

גם מזכ"ל הליגה הערבית, עמרו מוסא, הצהיר טרם צאתו לאנאפוליס כי השתתפות הערבים בוועידה אין משמעותה שינוי בעמדתם, כפי שהוצגה ביוזמת השלום הערבית, לפיה לא תהיה נורמליזציה עם ישראל אלא במסגרת הסכם שלום מלא. הוא הוסיף כי זו הפעם הראשונה שהליגה הערבית משתתפת בוועידת שלום יחד עם ישראל והביע תקווה כי היא תהיה רצינית ובעלת תועלת.

גם סגן שר החוץ הסורי, פייסל מקדאד, אמר אמש (שלישי) בישיבה סגורה באנאפוליס רגע לפני ששרת החוץ של ארה"ב, קונלדיזה רייס, נעלה את הוועידה, כי "על ישראל לסגת מכל האדמות הערביות שכבשה, לפני שינורמלו היחסים בין המדינות הערביות למדינה היהודית".

"כינון יחסים נורמליים עם ישראל צריך להיות פרי השלום הכולל, ולא להקדימו" אמר מקדאד. "למען הסר ספק, אחדד ואומר שנירמול היחסים צריך לבוא לאחר שישראל תיסוג מכל האדמות הערביות שכבשה בשנת 1967".

מקדאד אמר שישראל לא נענתה לקריאת סוריה לשלום. "אנחנו כנים בחתירתנו לשלום כולל וצודק, ויש לנו הרצון הפוליטי להשיגו. סוריה מחויבת ליוזמת השלום הערבית מ- 2002, המבוססת על כינון יחסים נורמליים עם ישראל תמורת נסיגתה מכל השטחים הערביים שכבשה לפני ארבעים שנה, ובכלל זה רמת הגולן". מקדאד דרש כי המשא-ומתן יכלול גם את המסלול הסורי והלבנוני, בנוסף על זה הפלשתיני.

הכיבוש הישראלי הוא, לדברי מקדאד, הגורם לחוסר היציבות במזרח התיכון. "ידוע לכל שהמשך הכיבוש הישראלי של האדמות הפלשתיניות, כולל ירושלים, וכן רמת הגולן הסורית וחוות שבעא הלבנוניות, הוא המקור העיקרי למתיחות המאיימת על הביטחון והיציבות באזור כולו".

בנאומו במושב הנעילה ביקש שר החוץ של סעודיה, סעוד אל-פייסל, להקים מנגנון בינלאומי שיפקח על המשא-ומתן ועל יישום ההסכמים. אל-פייסל אמר שעל ישראל להקפיא את הבנייה בהתנחלויות ולפרקן, לשחרר אסירים, לעצור את בניית חומת ההפרדה ולהסיר את המחסומים והמצור, כצעדים חיוניים להצלחת הסכם הקבע.

שר החוץ אמר גם הוא כי על המשא-ומתן לכלול שיחות עם סוריה ולבנון, והדגיש את חשיבות היזומה הערבית לשלום "המבוססת על העיקרון של שטחים תמורת שלום". לפני יוזמה זו, הזכיר, "כל מדינות ערב מחויבות להשגת שלום, ביטחון, הכרה ונורמליזציה עם כל מדינות האזור, לרבות ישראל".

גם שרת החוץ של ישראל, ציפי לבני, נאמה במושב הנעילה. היא אמרה כי ישראל מעוניינת ביחסים תקינים עם כל המדינות הערביות. "ידנו נשארת מושטת לשלום לכל העולם הערבי בלי יוצא מן הכלל, ובכללו הפלשתינים, לבנון, סוריה, סעודיה, עומאן, מרוקו ואינדונזיה," אמר לבני.