'יהודי יכול לרכוש אדמה בפלשתין'

חבר הכנסת צרצור קורא תיגר על חכמי ההלכה המוסלמים ורומז לראשונה, כי יהודים יהיו עקרונית רשאים לרכוש אדמות במדינה הפלשתינית.

דלית הלוי - ערוץ 7 , כ"ג בכסלו תשס"ח

האם חלה תפנית בעמדה האסלאמית בשאלת הבעלות על הקרקעות ב"פלשתין"? השיח' איבראהים עבדאללה צרצור, מראשי ההנהגה המוסלמית של ערביי ישראל ומנהיג מפלגת רע"מ תע"ל, מפתיע בראיון לאתר NRG ברומזו על האפשרות שיהודים יהיו רשאים לרכוש קרקעות במדינה הפלשתינית העתידית שתוקם בשטחי יהודה ושומרון. בראיון אמר צרצור, כי "כל אדם שמוכן לחיות בצל מדינה פלשתינית וימצא את הכלים לחיות שם, שיבושם לו... אם יהודי ירצה לגור במדינת פלשתין וימצא את הדרך לרכוש קרקע והפלשתינים יאשרו את התחברותו למדינה – יבורך".

תפיסה זו שמציג חה"כ צרצור, אשר כאמור נחשב גם לסמכות דתית בציבור של ערביי ישראל, מעניקה במשתמע לראשונה לגיטימציה לרכישת קרקעות בידי יהודים בשטח "פלשתין", מהלך שעד כה נחשב לאיסור חמור ע"פ חכמי ההלכה המוסלמים. השיח' יוסוף קרדאווי, מבכירי האחים המוסלמים והנחשב למורה הרוחני של החמאס, קובע כי ליהודים אין כל זכות קניינית בשטח "פלשתין" אשר כולה היא בחזקת שטח "ווקף" אסלאמי, שאין לוותר עליו ואין לשאת ולתת עליו במו"מ. ועוד קובע קרדאווי, כי פסק ההלכה שפרסם אוסר בתכלית האיסור על מכירה, ויתור או קבלת פיצוי תמורת אדמה אסלאמית כלשהי ובכללה אדמת "פלשתין" ואוסר על הפליטים הפלשתינים להסכים לויתור על אדמתם בתמורה לפיצויים.

דינו של מוסלמי המוכר אדמות ליהודים הוא כשל בוגד באסלאם, קרי – מוות. פסקי ההלכה האסלאמיים נסמכים בין היתר על פסק שפרסמו חכמי הדת של פלשתין ב- 26 בינואר 1935,בו אסרו באופן גורף על מכירת אדמות ליהודים וקבעו חד משמעית, כי העושה כן הינו בגדר כופר ומי שנטש את דת האסלאם, בגד באללה, בנביאו ובעדת המאמינים. ומשמעות הדברים: גזר דין מוות. גם בירדן, ששלטה בגדה המערבית עד 1967, נקבע בחוק עונש מוות למוסלמי המוכר אדמות ליהודים.