"לגבורת החשמונאים יש המשך"

ד"ר חגי בן ארצי הוציא בשנה שעברה את "מגילת חנוכה", על המגילה ועל החידושים בהוצאה המורחבת שהוציא השנה, סיפר ביומן ערוץ 7.

, כ"ה בכסלו תשס"ח

ד"ר חגי בן ארצי הוציא בשנה שעברה את "מגילת חנוכה", על המגילה ועל החידושים בהוצאה המורחבת שהוציא השנה, סיפר ביומן הצהריים של ערוץ 7, "מגילת חנוכה זאת תמצית מיוחדת של כל ארבעת ספרי החשמונאים, יש ארבעה ספרים שמתעדים את המרד הגדול ואת הקמת המדינה החשמונאית, הם תורגמו מיונית לעברית, אך הציבור מתקשה לקרוא ולהבין אותם, הרגשתי את הצורך להביא את כל הסיפור המופלא הזה לציבור הרחב וזכיתי להוציא לאור את מגילת חנוכה שהיא תמצית של כל ארבעת הספרים הללו לקורא בין ימינו".

"השתדלתי לתת את הסיפור ההיסטורי, אך הספרים גם מייצגים את מימד האמונה והקדושה", בן ארצי הוסיף כי השנה המגילה יוצאת במהדורה מיוחדת שיש בה תוספת של נספח המכיל שמונה פרקים לדמותו של סא"ל עמנואל מורנו הי"ד, שנפל במלחמת לבנון השנייה, בסוף המלחמה.

"חיבור זה נוצר לפני שנה והשנה המגילה זכתה לתמיכתו של הראשון לציון הרב מרדכי אליהו, שכתב המלצה שמורשת החשמונאים המחוברת למורשת עמנואל מורנו הנמצאת במגילה, כדאי ותהיה בכל בית".

"הרבה עוד לא סופר על דמותו של מורנו... אבל אספנו מהמשפחה ומחברים כמה סיפורים, בעיקר מחברים ליחידה בה שירת למעלה מ-15 שנה, והם התכנסו וסיפרו סיפורים קטנים, זוטות מחיי היום יום", בן ארצי הוסיף כי מהסיפורים הללו עולה המאמץ של מורנו להביא יהדות לכל מקום בדרכי נועם, "מעט מהסיפורים האלו הבאנו בשמונה פרקים על מידות כאמת וחסד, כנגד שמונת ימי החנוכה. זה ממחיש עד כמה לגבורת החשמונאים יש המשך כאשר עמנואל מורנו מהווה מופת של המשך וגבורה".

על היכרותו עם מורנו סיפר בן ארצי כי "זכיתי להיות מורה של עמנואל וכמעט של כל בני המשפחה, זו הייתה זכות מיוחדת, כבר אז היה ניכר שהוא בחור מיוחד. כשהתחלנו את הלימודים אצלי בבית הספר אחד מהחבורה שהיה בה לא התקבל, למחרת הופיע אצלי במשרד עמנואל ואמר לי: תראה אתה המנהל, אבל אנחנו חבורה כל החיים אנו ביחד, או שאתה מקבל אותו או שכולנו לא באים".

"סיפורים כאלה ודומים מספרים על עמנואל בישיבות של המטכ"ל, כשדבר מסוים נעשה לא לפי האמת, אלא לפי שקולים שוליים וצדדים, אמר את דעתו, ולפעמים אמר - אני לא נותן דין וחשבון לאף אחד אלא רק לקב"ה".