צרפת ואלג'יר בשת"פ גרעיני אזרחי

בביקורו האחרון באלג'יריה חתם נשיא צרפת על הסכם עקרוני לקראת שת"פ עתידי בין אלג'יריה לארצו בתחומי פיתוח הגרעין למטרות אזרחיות.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ו בכסלו תשס"ח

למרות המתיחות ארוכת השנים חתמו צרפת ואלג'יר על הסכם עקרוני לשת"פ גרעיני לצרכים אזרחיים.

בביקורו האחרון באלג'יריה חתם נשיא צרפת ניקולא סרקוזי על הסכם עקרוני לקראת שיתוף פעולה עתידי בין אלג'יריה לארצו בתחומי פיתוח הגרעין למטרות אזרחיות.

העיתון 'א-שארק אל אוסט' היוצא לאור בלונדון מציין כי טרם החתימה דרשה אלגי'ריה מצרפת שזו תתנצל באופן פומבי ורשמי על הפשעים שבוצעו במהלך שנות הכיבוש הקולוניאליסטי הצרפתי באלג'יריה. לעומת הדרישה הבהיר הנשיא הצרפתי כי לא יהיה מוכן להתנצל באופן גורף על השנים הללו, סירוב שחידד את המתחים בין המדינות.

עם זאת ועל אף המתח ארוך השנים בין המדינות הושג טרם ביקורו של סרקוזי בבירה האלגי'ראית הסכם הבעת צער חלקית וממוקדת, שתספק את דעת שני הצדדים העומדים בתוקף על שמירת כבודם הלאומי. על פי הסכם זה סרקוזי קבע פומבית שהקולוניאליזם אינו תואם את ערכיה של הרפובליקה הצרפתית. כמו כן הביע צער על הקורבנות של שני הצדדים במהלך מלחמת העצמאות של אלג'יר.

כאמור, הצהרה זו של סרקוזי הספיקה לממשל האלג'יראי כדי להגיע עימו להסכם ראשוני ולפיו כל פיתוח של תכנית גרעין למטרות אזרחיות יבוצע בשיתוף פעולה ובתיאום.