עמותת אומ"ץ פנתה אתמול לשר הבריאות יעקב בן יזרי (גיל) בדרישה שיפעיל את סמכותו על פי החוק ויפעל בשיתוף עם משרד המשפטים והמשרד לבטחון פנים, לאכיפת החוק לעישון במקומות ציבוריים. זאת אחרי שהתברר שהחוק אינו נאכף ונגרמים נזקים חמורים לבריאות הציבור.בפניית העמותה, באמצעות עו"ד גליה גבעולי, היועצת המשפטית של הנהלת אומ"ץ, נאמר: "בחודש נובמבר בשנה זו, התקבל התיקון לחוק למניעת העישון במקומות ציבוריים והחשיפה לעישון, תשמ"ג-1983, המחייב את בעלי עסקים ומנהלים לפעול למניעת עישון במקומות ציבוריים. לצערנו עד היום לא נאכף חוק זה, הן משום שהוא נופל בין הכיסאות בין משטרת ישראל, הסובלת ממחסור חמור בכוח אדם ובין מערכות הפיקוח העירוני שטוענות כי אכיפת החוק הנ"ל אינו בתחום סמכותן".

"המציאות העגומה מלמדת שבעלי העסקים מנצלים את חוסר הבהירות משני הגופים הללו ועולם כמנהגו נוהג. יתרה מזאת, כדי לתעתע במערכות אכיפת החוק הומצאו כל מיני פטנטים ותרגילים שונים כדי לטשטש עקבות של עישון במקומות סגורים. ידוע לנו, ששורה של בתי מלון ברחבי המדינה נוקטים במעשי עורמה כדי להסתיר את העובדה שהם מתירים לעשן באולמות הכניסה של המלון".

"אנו פנים אליך בדרישה להפעיל את הסמכויות שמקנה החוק למשרדך לבוא בדברים עם השרים הנוגעים בדבר על מנת שהחוק ייאכף לאלתר ויצומצם הנזק הנגרם לציבור הרחב".