היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, הודיע לראש לשכת עורכי הדין לשעבר, עו"ד שלמה כהן, כי ההחלטה האם לפתוח בהליכים פליליים נגד האחראים לאירועי אוקטובר 2000, תתקבל בקרוב.הדברים נאמרו בתשובה למכתבו של כהן, בו הוא כתב כי "נראה שבכוונת משרד המשפטים לקבור את הנושא". במכתב מוחה עוזר ליועץ המשפטי לממשלה , רז ניזרי, על הביטוי ומסביר שהתמשכות ההליך נובעת מכמויות החומר העצומות שנבחנות בסוגייה.במכתב שנשלח לעו"ד כהן מלשכת היועץ נכתב "במענה למכתבך שבסמך אבקש להשיבך, כי בחודשים האחרונים התקיימו מספר רב של דיונים בראשות היועץ המשפטי לממשלה ובהשתתפות הצוות שעסק בעניין, בראשות המשנה לפרקליט המדינה (תפקידים מיוחדים) וגורמי פרקליטות נוספים"."בדיונים אלה נבחנו בפירוט וביסודיות חוות הדעת ביחס לאירועים השונים, המכילות מאות עמודים. כפי שהודענוך בעבר, הטיפול בפרשה זו אורך זמן נוכח מורכבות ורגישות האירועים, כמו גם היקף החומר הרב הנלווה, המחזיק אלפי עמודים, אשר נבחן כאמור בפירוט. עם זאת נציין, כי אנו מצויים כעת בשלבים סופיים של תהליך קבלת ההחלטה בנושא, ואנו מעריכים כי החלטת היועץ המשפטי לממשלה בעניין תתקבל בשבועות הקרובים", כתב נזרי.

פרעות אוקטובר החלו לאחר שבאחד באוקטובר 2000 החלו ערביי ישראל בצפון לצאת להפגנות אלימות בצפון כאות הזדהות עם התושבים הפלסטינים ביו"ש. במהלך האירועים נהרגו 13 מפגינים ערבים מירי של שוטרים. נהג יהודי אחד נהרג מיידוי אבנים של מפגינים ערבים.

בסיום האירועים הוחלט על הקמת ועדת חקירה בראשותו של השופט תיאודור אור שקבעה בתום שלוש שנים כי המשטרה והדרג המדיני כשלו בטיפול באירועים. הוועדה מותחת ביקורת על ראש הממשלה לשעבר, אהוד ברק, אולם לא ממליצה לגביו כל המלצה אופרטיבית.