"המחדל - העדר מטרה למלחמה"

קצין שריון ראשי לשעבר קובע נחרצות כי כישלונה הגדול ביותר של המלחמה האחרונה היה בהיעדר מנהיגות שתתווה דרך ומטרות לצבא.

יומן ערוץ 7 , כ"ב בשבט תשס"ח

קצין שריון ראשי לשעבר, תא"ל במיל. אביגדור קליין קובע כי המחדל החמור ביותר של מלחמת לבנון השנייה מוטל לפתחו של ראש הממשלה שלא ידע להציב יעדים ומטרות ברורות לצה"ל.

קליין רואה בדו"ח וינוגרד הליך פורמאלי בלבד. זאת מאחר ולדבריו את כשלי המלחמה זיהה כבר תוך כדי המלחמה עצמה ואינו זקוק לדו"ח כדי לזהות אותם. לדבריו ביומן ערוץ 7, "עיקר הבעיה במנהיגות ובאחריות וכשהמנהיגות נמוכה ואינה לוקחת אחריות אין ספק שלראש הממשלה אין מקום בממשלה".

תא"ל קליין קובע נחרצות כי הכשל החמור מכולם הוא שהממשלה לא העניקה לזרוע המבצעת גדולה ביותר שלה, קרי צה"ל מטרות ותכלית ללחימה. זהו לדבריו "מחדל המחדלים. בכך היה צורך לטפל מיד אחרי המלחמה. כל שאר הכשלים הרבה יותר קטנים".
מחדל המחדלים. בכך היה צורך לטפל מיד אחרי המלחמה. כל שאר הכשלים הרבה יותר קטנים.


"הממשלה היא מפקדת הצבא, וככזו היא הייתה חייבת להציב מטרות. הנהלים והשיטות הצבאיים ידועים וקיימים. איתם אין בעיה", קובע קליין הסבור שהכשלים המקצועיים של הצבא אינם מגיעים ברמתם לכשל ההנהגה הגדול והאמיתי.

לדבריו ראוי היה שראש הממשלה יבצע מספר מהלכים טכניים לייצוב היכולות הצבאיות של צה"ל ומיד לאחר מכן יודיע כי כחלק מהאחריות המוטלת עליו הוא מקדים את הבחירות, "זו רמת האחריות שהייתי מצפה לה".

לשאלת המראיין, עוזי ברוך, התייחס קליין גם למפלגתו החדשה של חבר הכנסת אפי איתם, אח"י, אליה הצטרף. לדבריו "יסודותיה, עקרונותיה וביצורה של מדינת ישראל אותם ניתן לתת באמצעות המפלגה הזו אלו הסיבות שבגללן אני תומך בה".

"אני מכיר את אפי איתם כאיש יציב, עקרוני ונחוש", אמר קליין הרואה בשלושה עקרונות המובילים את המפלגה כערכים בסיסיים לדרכה הפוליטית של המפלגה. הוא מזכיר ראשונה את הדמוקרטיה, לאחריה את ההיסטוריה והמורשת היהודית וכצלע שלישית את הברק בעיניים שמייצרת לדבריו הציונות. "אני אמנם לא חובש כיפה, אבל אני שייך בשורשי עמוק להיותי יהודי". לדבריו עוד בהיותו איש צבא זיהה, אך כאיש צבא לא יכול היה לפעול, כי החיבור לארץ אינו הכרחי כמו החיבור ליהדות ולמורשת. "כשזה קיים אנחנו פה וכשזה מעומעם יש סיכוי שניתן לבצע את אותם רעיונות במקומות אחרים". אשר על כן סבור קלין כי "חייבים להתחבר לשורשים".

תא"ל ח"כ אפי איתם בירך על הצטרפותו של קליין והדגיש כי המיפקד ל אח"י פותח את השורות ומצליח לצרף ציבורים ודמויות חדשות מתחומי המדע,הביטחון והאמונה.