56% מהתלמידים סבורים כי יש להיזהר מגלישה חופשית באינטרנט אך 43% סבורים כי יהיה זה בסדר לילדים ולבני נוער לגלוש חופשי באינטרנט. נתונים אלו עולים מסקר מדגמי שערכה השבוע רשת החינוך הציונית-דתית אמי"ת, בקרב תלמידיה, לרגל שבוע האינטרנט הבטוח. בסקר השתתפו 869 תלמידים, מכל רחבי הארץ.ע"פ הנתונים שעלו מהסקר, 43% סבורים שאין צורך בשום הגבלה או הדרכה בשימוש באינטרנט; 17% סבורים כי ישנן סכנות שונות בגלישה חופשית באינטרנט; 2% טענו כי גלישה באינטרנט באופן חופשי רצויה רק לאחר הדרכה; ו- 37% מהתלמידים חושבים כי ישנם אתרים בעייתיים לגלישה חופשית.עוד עולה מהסקר כי 36% גולשים באינטרנט, שלא לצרכי לימודים, 4 שעות ויותר ביממה; 23% ציינו כי הם גולשים בין 3-4 שעות ביום ואילו רק 3%, טענו כי כלל אינם גולשים באינטרנט."לפחות 43% מכלל התלמידים אינם רואים כלל את הבעיות שעלולות לצוף מגלישה באינטרנט. נתון זה מדאיג אותי ביותר. לא רק כאיש חינוך דתי – שחרד מאינפורמציה שעוברת באינטרנט באופן חופשי, ואינה עומדת בקנה אחד עם החינוך הדתי, אלא בעיקר מעצם היותי הורה", מסר ד"ר אמנון אלדר, מנכ"ל רשת אמי"ת. "אני בטוח שמרבית ההורים מביטים היום בדאגה על ההשלכות האפשריות מגלישה חופשית באינטרנט של ילדיהם", הדגיש."אנו עושים רבות לתת לתלמידים כלים לגלישה בטוחה, אך זה לא מספיק. אני רואה חשיבות רבה בהירתמותם של ההורים לפיקוח על גלישת ילדיהם – בזמן הגלישה, באתרים אליהם הם גולשים, ואולי אף בחסימת אתרים. לשם כך אנו מקיימים במספר מוסדות חינוך של אמי"ת ערבי הדרכה להורים לגלישה בטוחה באינטרנט".בתכנית של רשת אמי"ת לחינוך לגלישה בטוחה, נוגעים לא רק בנושא הצ'טים, ופיתויים שונים ברשת, אלא גם בהיבטים שקשורים לעולם האינטרנט והקידמה הטכנולוגית מול עולם ההלכה. כך לדוגמא הם לומדים על נושא שמירת זכויות יוצרים; "העתקת" עבודות מהאינטרנט – האם זה נחשב לגניבה?; חדר"ג (חרם דרבנו גרשום – איסור על קריאת מכתבים), האם חל גם על דואר אלקטרוני?; רכילות ולשון הרע וכיו"ב.

"עשרת הדיברות" למצ'וטטים ברשת, שחולקו לתלמידי רשת אמי"ת ולהוריהם1. לעולם, אבל לעולם, אל תמסרו פרטים אישיים לאדם שאיתו אתם משוחחים באינטרנט! לא כתובת, לא שם המוסד שבו אתם לומדים, וכמעט לעולם לא טלפון.

2. דעו כי לעולם אינכם יודעים עם מי באמת אתם מדברים. גם אם הכל נראה בסדר, לעיתים קרובות זהו מבוגר המציג את עצמו כצעיר או אף כצעירה.

3. זכרו כהנחת מוצא כי בין המצ'טטים יש לא מעט סוטים מסוגים שונים.

4. כאשר הינכם מקבלים מסרים בעלי אופי מיני, במיוחד כאשר הדבר נעשה בתחילת השיחה, נתקו את הקשר. בחלק ניכר מן המקרים אי ניתוק מיידי יכול להסתיים בפגיעה בכם.

5. היזהרו ממקרים בהם המשוחח עימכם מתפאר ביכולתו הכלכלית.

6. אם יצרתם קשר עם אדם אחר באינטרנט, גם אם הינכם בטוחים כי מדובר בבן גילכם, התייעצו על כך עם מבוגר שאתם בוטחים בו (הורים, אחים, מדריך, מורה). שתפו אותו בנושא. הדבר יכול למנוע מכם להיסחף בצורה שלא תבחינו בפרטים מחשידים.

7. גם אם שלחו לכם תמונה בדואר אלקטרוני, אין לכם דרך להיות בטוחים שזהו אכן צילום אמיתי של האדם ששוחחתם איתו.

8. אם אתם נפגשים עם אדם שהכרתם באינטרנט, אל תגיעו לפגישה לבד וקיימו אותה אך ורק במקום ציבורי. דאגו להודיע לצד השני שאחרים יודעים על פגישתכם.

9. באתרי צ'טים רבים יש חדרים או ערוצים נפרדים לצעירים דתיים ואפילו כאלה של בני עקיבא, אבל האמת היא שאין שום דרך לוודא שהמשוחח עימכם הוא אכן מה שהוא מציג את עצמו. זכרו זאת בכל רגע.

10. העבירו את הכללים הללו לחבריכם. הטילו ספק באוזניהם כאשר אתם חשים שהם נסחפים או מאבדים את חוש הביקורת בעקבות היכרות בצ'ט. זכרו! יתכן שתצילו אותם מפגיעתם של טיפוסים מפוקפקים.