מיקרוסקופ

ח. ריטרמן, ע. גרסיאל, י. מידד, ח. לוז

עריכה



אינתה עומרי/ חגית ריטרמן

זה כבר לא סוד שהשמאל הישראלי התאהב במשפחת שרון. עזבו אותם מכל הפרשיות, עזבו אותם מהשנאה היוקדת שרחשו לשרון-לבנון, כשמתאהבים לא רואים דבר. האביר על הכבש הלבן, לא נשכח, עשה לימין מה שאיש לפניו לא עשה. הבעיה החלה כשזה חלחל גם אל העיתונות; החלה, ומסרבת להיפסק.



כותרת הטור של בן כספית ב'מוסף שבת' ('מעריב') ייצגה נאמנה את גישת התמיכה המופרזת בעבריין-הבן שמגיע לו יחס אחר: "אין בי כעס". כאילו השאלה המעניינת היא אם המורשע כועס או לא על הענשתו. כספית הציג אותו כשקול ואחראי. עומרי ילך לכלא "כמו גבר", חזר על דברי הנאשם, "ויחזור לדירה בתל-אביב ולמיטה ההיא בתל-השומר". ואם לא ניגבתם דמעות בטלנובלה, באמת שאין לכם רגשות. שנאמר בשיר אהבה ידוע: "אינתה עומרי" (מערבית: אתה חיי).



אפילו טרם ההכרעה במשפטו, פרסם 'ידיעות אחרונות' על השער שתי עמדות של בעד ונגד מחילה/הקלה לשרון הבן. לכאורה איזון. מצד שני, למה בכלל הועלתה השאלה? עבריין אמור לשלם על מעשיו, אפילו הוא ה'בנְשל'. מותר גם לנחש מדוע העיתון בחר ששני המשיבים יהיו חנוך דאום ואורי אורבך, בני הציונות-הדתית שחטפה משרון האב.

שומרון בידינו/ עדי גרסיאל



רב אלוף במיל' דן שומרון ז"ל שהלך לעולמו השבוע, היה מהרמטכ"לים הבודדים שלא 'התלכלכו' בפוליטיקה (למרות חברות קצרה ב'דרך השלישית'). אולי משום כך הוא נתפש כאחד ממפקדי הצבא המקצועיים שהיו. שומרון פיקד על פשיטות רבות כמג"ד הצנחנים, היה מח"ט שריון בקרבות הקשים בדרום במלחמת יום הכיפורים, ופיקד על מבצע יהונתן. 'שלום, לוחם אמיץ' ספד לו רמטכ"ל אחר, אהוד ברק, בידיעות אחרונות. ואילו תא"ל במיל' אפי איתם העיד: "שירתתי תחת פיקודו באינתיפאדה הראשונה, ושומרון ייזכר כמפקד שידע לתת גיבוי למפקדים וחיילים גם בתקופות קשות ובמצבים מורכבים". גם הנשיא פרס כינה אותו בהודעת אבל שפרסם : "אחד המפקדים המקוריים והאמיצים ביותר שידע צה"ל"

ורק ב'הארץ' ניסו ל'גייר' את המנוח כדי שיתאים להשקפת עולמם - "הרמטכ"ל המתון: דרש איפוק באינתיפאדה והבלגה מול עיראק".



הקרב על התודעה, מסתבר, אף פעם לא נגמר.



באריאל יהיה מחר חם או קר?/ ישראל מידד



אלישע שפיגלמן, ממונה על קבילות הציבור של רשות השידור קצת הסתבך לאחרונה. במענה לתלונה על שמידות החום והקור באזור השומרון אינן נמסרות בערוץ הראשון טען ש"הטמפרטורות בירושלים מייצגות היטב את אזור יהודה ושומרון, ולכן אין טעם לפרט זאת כאזור נפרד". זה כמובן לא נכון עובדתית, אבל מילא. אלא ששפיגלמן הלך גשר אחד רחוק מדי והוסיף: "יהודה ושומרון אינם חלק ממדינת ישראל... אנו לא מפרסמים תחזיות לחלקי ארץ ישראל".



ראשית, הטמפרטורות של טורקיה וצרפת כן מתפרסמות מדי פעם, כמו גם של ערים נבחרות בעולם. ושנית, לפחות פעם בשבוע אנו רואים על המסך הקטן צילומי של פלאי מזג-האוויר באירופה, בסין או בצפון אמריקה. אז על מקום כל כך קרוב כמו השומרון אי-אפשר למסור מידע?



ושלישית, בכל זאת יש קשר בין "מדינת ישראל" ו"ארץ ישראל". מנכ"ל רשות השידור, מוטי שקלאר, התרעם בראיון לרזי ברקאי והכריז: "אני אומר חד משמעית - יש להפריד בין הדיון הפוליטי לבין מתן שירותים או אינפורמציה לתושבי מדינת ישראל." אבל טיעון יותר חשוב הוא הפרקטי ביותר: הרי אלפי ישראלים נוסעים הלוך ושוב בין יו"ש לבים גבולות 1967 יום-יום. המרכז האוניברסיטאי באריאל, מפעלי תעשיה וגם המפגינים "פעילי שלום" מתעיו"ש ומ"גוש שלום" רוצים לדעת מה הטמפרטורות. אולי דווקא הפן הפוליטי הזה ישכנע את האדון שפיגלמן.



כשפרובוקציה הופכת לתחקיר/ חני לוז



אז מה היה לנו השבוע? אילנה דיין האשימה בתוכנית "עובדה" את צה"ל ומדיניותו ביצירת אקלים נוח מדי לחיילים להתעלל בערבים ביו"ש. דיין, שעדיין לא התנצלה ולא חזרה בה מעריכה מגמתית ומטעה ב"תחקיר" של הפרשה שנקבעה בתודעה הציבורית כ"וידוא הריגה", ממשיכה את אותו קו פוליטי: הבלטת הרוע הישראלי והצגת הפלשתינאים בסטריאוטיפ המעליב והתמידי של קורבן תמים.



את התחקיר הבא לא תעשה אילנה דיין: כיצד מפתים אנשים להשתתף ב"תחקיר" מעין זה של "עובדה"? מה מבטיחים להם? מה טיב הקשרים בין אותם עיתונאים "חושפים" לבין ארגונים בעלי אג'נדה פוליטית מובהקת?

בשבת האחרונה היו תושבי מעון שבדרום הר חברון, עדים לביקור פרובוקטיבי של פעילים מ"תעאיוש" שפלשו ללא רשות ליישוב. זאת, לאחר שהפרובוקציות של פעילי השמאל מחוץ לגדר לא הצליחו להנפיק חומרים אנטי-מתנחליים. הפלישה ליישוב הצליחה להניב כתבה באתר "הארץ" במוצאי שבת – ללא כל בקשת תגובה מתושבי היישוב שהושמצו: "...פעילי תנועת "תעאיו"ש" שליוו רועי צאן מהיישוב טובה הותקפו אתמול (שבת) על ידי תושבי ההתנחלות מעון. לדברי הפעילים, כ-90 בני אדם הקיפו אותם, הכו בהם וסירבו לאפשר להם לעזוב את המקום. גם לאחר שג'יפ משטרתי הגיע למקום... התגודדו המתנחלים וחסמו את דרכו".



להזכירכם, מדובר בפולשים שנכנסו ליישוב באופן מאיים ומעורר פרובוקציה. עיתונות במיטבה.



חדשות בחדשות/ חגית ריטרמן

* חוק סינון האתרים של משרד התקשורת ואמנון כהן (ש"ס) עבר בכנסת בקריאה ראשונה. כהן הציע שספקיות האינטרנט יחסמו את הגישה לאתרי הימורים פריצות ואלימות לכולם, להוציא גולשים שיבקשו זאת במפורש. הצעתו של ח"כ אלכס מילר ('ישראל ביתנו') שהספקיות רק יתריעו בפני הגולשים על הסכנות הקיימות ברשת ויציידו אותם באמצעי הגנה, נפלה השבוע בוועדת הכלכלה של הכנסת. מילר חשש שהצעת כהן תעלה את מחיר הגלישה ותפגע בזכויות הפרט, אולם כהן הסביר שמי שצריך להתאמץ להשגת מטרותיו הם גולשים המעוניינים באתרים אלה, ולא אלו שאינם מודעים לסכנות ועלולים להיפגע.

* הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו והאגודה הישראלית לתקשורת חברו להוצאת כתב עת אקדמי דו-שנתי בנושאי תקשורת: 'מסגרות מדיה'. המטרה המרכזית של כתב העת החדש, אומרים ברשות השנייה, היא לקיים דו-שיח בקהילה האקדמית ובינה לבין "השטח": עיתונאים, שדרנים ורגולטורים. בין הנושאים בגיליון הראשון: "תפישת השפעת התקשורת על הנכונות לפעולות מחאה בקרב מתנחלים בעזה".

* קבוצת 'רדיו דרום' היא הזוכה במכרז להפעלת הרדיו האזורי באזור הנגב. כך קבעה השבוע, פה אחד, ועדת המכרזים. בעלי 'רדיו דרום' שולטים גם ב-75% מ'רדיו"ש' – תחנת הרדיו החדשה של יהודה ושומרון.