ביקור בטכניון: בכירי האקדמיה האיטלקית

ראשי האקדמיה באיטליה ובהם כלת פרס נובל, פרופ' ריטה לוי מונטלצ'יני, מבקרים בטכניון. "מפגן התמיכה גדול באקדמיה הישראלית".

משה ידיד , כ"ח באדר תשס"ח

הטכניון
הטכניון
אתר המוסד


כלת פרס נובל ברפואה, הסנטורית האיטלקיה פרופסור ריטה לוי-מונטלצ'יני, הגיעה היום לביקור בטכניון. פרופסור מונטלצ'יני, בת 99, היא כלת הפרס המבוגרת ביותר כיום. יחד איתה הגיעה צמרת האקדמיה האיטלקית.

האורחת ביקרה בפקולטה לרפואה ע"ש רפפורט בטכניון ונפגשה במעבדתו של ד"ר אמיר אורין עם שני חתני פרס נובל בכימיה, הפרופסורים אברהם הרשקו ואהרן צ'חנובר, כמו גם עם חוקרות וחוקרים מהפקולטה. בהמשך הביקור היא תיפגש עם סטודנטים, עם קבוצת חוקרות בטכניון ועם הנהלת המוסד.

נשיא הטכניון, פרופסור יצחק אפלויג, אמר כי ביקורה של פרופסור לוי-מונטלצ'יני, ידידת הטכניון, הוא מפגן התמיכה הגדול ביותר שלה ושל האקדמיה האיטלקית כולה, באקדמיה הישראלית בכלל ובטכניון בפרט. "במיוחד בימים אלה, כאשר נשמעים באירופה קולות להחרמת מדענים ישראלים ובאיטליה מתפרסמת 'רשימה שחורה' של מדענים יהודים, רשימה שזכתה כבר לגינויים רבים באיטליה עצמה וברחבי העולם – הטכניון שמח לארח חברים וקולגות איטלקיים כה חשובים, ובראשם פרופסור ריטה לוי-מונטלצ'יני", הוסיף פרופסור אפלויג.

בשנה שעברה העניק נשיא הטכניון לפרופסור לוי-מונטלצ'יני אות הוקרה מיוחד של הטכניון, בטקס חגיגי שנערך ברומא, בהשתתפות נשיא איטליה, ג'ורג'יו נפוליטנו וחתן פרס נובל בכימיה, פרופסור אהרן צ'חנובר מהפקולטה לרפואה ע"ש רפפורט בטכניון.

בטקס נכחו גם שגריר ישראל לואתיקן, עודד בן חור, סנאטורים, פרופסורים וראשי אוניברסיטאות באיטליה, סטודנטים וראשי הקהילה היהודית. באותו מעמד הזמינם פרופסור אפלויג לבקר בטכניון.

פרופסור ריטה לוי-מונטלצ'יני סיימה לימודי רפואה בשנת 1936 והתמחתה בנוירולוגיה ובפסיכולוגיה. בשנת 1986 היא קיבלה פרס נובל בפיסיולוגיה ורפואה. היא נולדה בטורינו באפריל 1909, כאחות תאומה לפאולה. אביה, אדמו לוי, היה מתמטיקאי מוכשר ומהנדס חשמל, ואמה, אדל מונטלצ'יני, הייתה ציירת מחוננת. אחיה, ג'ינו, היה ארכיטקט נודע ופרופסור באוניברסיטת טורינו.

למרות התנגדות אביהן, פנו שתי התאומות לקריירה מקצועית. פאולה הייתה לאחת הציירות הנודעות באיטליה, ואילו ריטה קיבלה את רשותו של אביה ללמוד ובתוך שמונה חודשים היא השלימה פערים בלטינית, יוונית ומתמטיקה, סיימה בית ספר תיכון והחלה ללמוד רפואה באוניברסיטת טורינו. בשנת 1936, כאשר היא סיימה את לימודיה, אסר מוסוליני על אזרחים איטלקים שאינם מהגזע הארי לתפוס עמדות באקדמיה האיטלקית. פרופסור לוי-מונטלצ'יני עברה לתקופה קצרה לבריסל, שם עבדה וחקרה בתחום הנוירולוגיה, ואז חזרה לטורינו באביב של שנת 1940, סמוך לפלישת הגרמנים לבלגיה. היא בנתה יחידת מחקר קטנה בחדר השינה שלה בביתה.

בשנת 1941 נאלצו היא ומשפחתה לעזוב את טורינו, בגלל ההפצצות הכבדות של בנות הברית. הם עברו לבית קיץ שם היא בנתה מחדש את מעבדתה וחידשה את ניסוייה. בסתיו של שנת 1943, פלישת גרמניה לאיטליה הכריחה את המשפחה לברוח לפירנצה, שם היא חיה במרתף מתחת לאדמה עד סוף המלחמה. פרופסור ריטה לוי-מונטלצ'יני עבדה בתום המלחמה במחנה פליטים גדול שקם ליד פירנצה ונאבקה במגיפות שפרצו בו.

במאי 1945 חזרה המשפחה לטורינו. בשנת 1947 הוזמנה פרופסור לוי-מונטלצ'יני על ידי פרופסור ויקטור המבורגר להצטרף למחקריו במעבדתו בסנט לואיס, ארה"ב ומשנת 1956 היא חוקרת ופועלת באיטליה, כסנטורית לכל ימי חייה.