ברק: בנתיים החיזבאללה לא מעז לירות

שר הביטחון ביקר בפיקוד צפון ואמר לחיילים: החיזבאללה לא מעז לירות כתוצאה מהמכות שהוא חטף במלחמה אבל הוא לא הפסיק מלחרוש מזימות.

אורנית עצר , כ"ה באדר ב תשס"ח

שר הביטחון, אהוד ברק, ביקר הבוקר בפיקוד צפון יחד עם סגן הרמטכ"ל- האלוף דן הראל, מפקד פיקוד צפון- האלוף גדיי אייזנקוט, מפקד אוגדה 91- תא"ל עימאד פארס ומפקדים נוספים.

במהלך הביקור סייר ברק לאורך הגבול, שוחח עם חיילים העוסקים בפעילות בגזרה, ערך תצפית ושמע סקירות ביטחוניות ממפקדי הגזרה.

במהלך שיחה עם חיילים אמר ברק, "הגעתי לכאן היום, קודם כל להגיד לכם תודה על כך שאתם מגנים על הגבול – גם הלוחמים, גם אנשי הארטילריה וגם גדודי הטנקים. נערכת פה פעילות מבצעית מאוד חשובה בגבול הזה".

"החיזבאללה לא מעז לירות כתוצאה מהמכות שהוא חטף במלחמה בקיץ 2006, אבל גם לנו כמו שאנחנו יודעים יש הרבה מה ללמוד מהמלחמה הזאת וליישם את הלקחים בתוך האימונים. בין האימונים, התקופות האלה בקו פה חשובות לביטחון השוטף ולשקט של אזרחי המדינה בצפון. צריך לעשות זאת בערנות כי בצד השני החיזבאללה נרתע מלירות כרגע, אבל לא הפסיק מלחרוש מזימות, לא רק בע'ג'ר סביב פעילות הסמים, אלא בכל הגזרה", הוסיף שר הביטחון.

עוד אמר, "צריכים להיות בערנות, דרוכים כל הזמן ומוכנים להגיב במהירות, לעבור מהר ממצב של שגרה ושל סיורים בהאמר או במארב, להיתקלות. הדבר היחידי החשוב הוא לנצח בכל היתקלות, בכל מפגש, ובכל חילופי אש. מאיפוס הנשקים ועד התיאומים והבדיקות בטנק בדרך לפעילות מבצעית או סתם בטיפול הבוקר, לזכור כל הזמן שהמעבר בגזרה הזו והנוף הרגוע הזה עם התפוחים, האזרחים והמעבר ללחימה- הוא ברגע אחד בלי התרעה".

"בכל מבחן כזה אנחנו צריכים מכם שאתם תנצחו", אמר שר הביטחון לחיילים, "אני רוצה להודות לכם בשמנו ובשם האזרחים שלא יכולים להגיע הנה אחד אחד, להודות לכם ולומר לכם תודה על כל מה שאתם עושים. תמשיכו ככה עד שיגיעו המחזורים החדשים מהבקו"ם. כל אחד על המשמרת שלו -בשנים שהוא בשירות. אתם הנוער הכי חשוב של המדינה, ועושים את הדבר הכי חשוב-גם מגנים על הגבול וגם מתכוננים לנצח במלחמה. תודה לכם. תמשיכו ככה".

לאחר השיחה עם החיילים ותצפית על הגזרה אמר ברק, "אנחנו פה במוצב מול רכס החאמאמיס והחצבני, ורואים בצד השני את ההערכות. חיילי צה"ל שומרים פה על מדינת ישראל, ואנחנו מוכרחים לדעת שהפעילות בצד השני נמשכת, אנחנו ממשיכים לעקוב אחרי כל מה שקורה בצד השני ואחרי ההערכות והפעילות של החיזבאללה. אני רוצה באמת לומר, גם פה במוצב הזה, קודם כל תודה לחיילי צה"ל בפעילות המבצעית, ושנית שישראל היא המדינה החזקה ביותר באזור, ואני לא ממליץ לאף אחד מהצד השני של הגבול להתגרות בנו".

לשאלה עד כמה אתה מודאג מהתעצמות החיזבאללה בתקופה האחרונה ענה ברק, "חיזבאללה מתעצם ואנחנו מתעצמים, ואנחנו עוקבים, בינתיים החיזבאללה נרתע מלפעול, אבל ישנה פה ערנות, ישנה פעילות יום-יומית של לוחמים וישנה הפקת לקחים ממה שהיה במלחמה אחרונה ומהאירועים המבצעיים מאז, וצה"ל עומד מוכן ודרוך".

"צה"ל דרוך, ערוך ומתכונן לכל האפשרויות. אנחנו מסתכלים על השקט הפסטורלי הזה מסביב ויודעים שמתחת לפני השטח רוחשים דברים אחרים", הוסיף.

על החשש מהתלקחות בצפון כתוצאה מחיסולו של מורנייה אמר שר הביטחון, "אנחנו לא עוסקים בניחושים, פה יש צבא, זה דבר מעשי , מתכוננים- יש אלוף פיקוד, מפקד אוגדה, מג"דים, לוחמים -פרוסים לכל אורך הקו, מהר דב למעלה ועד הגזרה המערבית, עומדים מוכנים, מסיירים, בודקים, מתאמנים. ואם יבואו אתגרים אז נדע להתמודד איתם".