הסדרה מציגה לקורא הישראלי בן זמננו, במהדורה עכשווית ונגישה, את החשובות שביצירות העבריות והיהודיות בכל הזמנים. והשבוע – כרך המוקדש ליצירתו של הגדול מבין חכמי ישראל בימי הביניים, ואחד מגדולי ישראל בכל הדורות – ר' משה בן מימון, הוא הרמב"ם."ממשה (רבנו) עד משה (בן מימון) לא קם כמשה" אומרת האמרה העממית, המתייחסת לגדולתו של הרמב"ם. ואכן, את גאונותו ואת השפעתו של הרמב"ם על העולם היהודי, מימי הביניים ועד היום, כמעט שלא ניתן להשוות לאף גאון-רוח אחר בתולדות התרבות היהודית והעברית.

הרמב"ם היה פוסק הלכה גדול, אשר חיבורו משנה תורה חולל מהפכה של ממש באופן ארגון הידע ודרכי הפסיקה; פילוסוף, אשר חיבורו הנערץ מורה הנבוכים עורר סערה ופולמוס פנימי חריף שלא פסק עד היום בתוך היהדות, כמו גם השפיע על המרכזיים שבתיאולוגים הנוצרים לדורותיהם עד כדי כך שהם מצטטים את הרמב"ם בשמו. מלבד אלה היה הרמב"ם גם רופא מחונן, אשר מונה להיות רופאו האישי של מלך (ח'ליף) מצרים, ומעל כל אלה הוא היה המנהיג הגדול של היהדות בתקופתו, לא רק במקום מושבו במצרים, אלא על פני כל ארצות האסלאם.

"באופן חריג" מספרים בהוצאה, "החלטנו להקדיש לרמב"ם שני כרכים מלאים בסדרה. האחד יביא את ספרו הפילוסופי, מורה נבוכים, בשלמותו, והאחר, זה שלפניכם כעת, יקבץ מעט מתוך העושר העצום של יצירתו הפוליטית, אמונית, והלכתית של הרמב"ם. מה ניתן לומר על הרמב"ם? כיצד ניתן לתאר את יצירתו, שמתאפיינת במגוון עצום, בעושר לשוני, בעומק מחשבתי, ובתעוזה אינטלקטואלית נדירה? העברית של הרמב"ם יפה, בהירה ותמציתית. מבואותיו של הרב יצחק שילת, גם הם ברורים ומזוקקים. החוויה לפתוח בפעם הראשונה טקסט של הרמב"ם, אשר נכתב לפני למעלה משמונה מאות שנה, להתאהב בשפה שלו ובחן שבו, ולצלול לתוך הזרימה הפנימית שלו – את החוויה הזו ביקשנו לספק לקוראים רבים ככל האפשר".

מבחר כתבי הרמב"ם בסדרת עם הספר כולל את שני הספרים הראשונים של משנה תורה, חיבורו ההלכתי המונומנטלי של הרמב"ם, הם ספר המדע וספר אהבה; את הקדמתו של הרמב"ם לפירוש המשנה, הקדמתו לפרק "חלק" במסכת סנהדרין והקדמתו למסכת אבות - כולן חלק מפירושו למשנה, בהן נפרשת בלשון בהירה ונקייה השקפתו האמונית והחברתית; ומבחר מאיגרותיו של הרמב"ם, מתוכן עולה דמותו כמנהיג נועז וכרועה רחום לדורו.

(התרגומים המובאים במהדורה זו מתוך משנה תורה, מובאים באדיבות מתוך מהדורת מקבילי של ספר משנה תורה השלם והמדויק, מבית היוצר של "מפעל משנה תורה" בישיבת אור וישועה; פירוש המשנה ואיגרות הרמב"ם – מתוך מהדורותיו של הרב יצחק שילת).

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו