במלאת 65 שנים למרד גטו ווארשה, ערכה היום ממשלת פולין טקס ממלכתי במעמד נשיא המדינה שמעון פרס ונשיא פולין לך קאצנסקי, אשר נערך למרגלות אנדרטת רפפורט בווארשה.

בטקס נכחו בין השאר רה"מ הפולני, שרים, חיילים ומפקדים מצבא פולין, שר החוץ הצרפתי, שר לבטחון פנים האמריקאי וכן פרטיזנים, ניצולי שואה, חיילי צה"ל ומאות תמידי תיכון מישראל.

דקות לפני פתיחת הטקס הרשמי הדליקו נשיאי ישראל ופולין שני נרות נשמה. האחד הונח בתחנת הרכבת אומשלגפלץ, משם נשלחו מאות אלפי יהודים אל מחנות ההשמדה והשני במילה 18, הבונקר בו נתפס מרדכי אנילביץ, מפקד מרד גטו וארשה אשר נרצח על ידי הנאצים.

נשיא פולין, לך קצינסקי, אמר בטקס: "באביב 1941 התקבצו על ידי הגרמנים על שטח של 4 ק"מ מרובע 450, 000 איש מווארשה וסביבותיה למה שנקרא גטו וארשה. בגטו שררו תנאים קשים מנשוא ותוך כשנה נספו ממחלות, רעב ומעשי איבה של הנאצים למעלה מ- 100,000 איש. בתנאי גהנום אלו, קמו שתי תנועות יהודיות לוחמות ובאפריל 1943, פרץ מרד גטו וארשה".

"חיילי הגטו היהודי לא לחמו למען ניצחון, הם לחמו למען הכבוד. הם החלו במאבק בתנאים חסרי תקווה ולחמו באומץ אדיר. בשמי ובשם כל אזרחי פולין, אני מרכין ראש בפני כל אלו שנצלו ובפני כל הנספים".

"ב- 14 למאי 1948 קמה מדינת ישראל, היה זה אקט של צדק היסטורי. היום, ישראל היא מדינה בעלת חשיבות בקנה מידה עולמי. תקופת השואה מרוחקת מאיתנו מרחק 2 דורות אבל גם היום אסור לנו לשכוח את זוועות העבר. כיום גם אם נראה כי חזרתה של שואה שניייה היא בלתי אפשרית, עלינו לפקוח עין ולהיות זהירים. טקס זה היום הוא בראש ובראשונה כבוד לגיבורים, עדות לזכרוננו, לזהירות ולפקיחת עין. כבוד גיבורי מרד גטו וארשה, והגיבורים הנוספים לא ימוש לעולם", הוסיף נשיא פולין.

נשיא המדינה, שמעון פרס, אמר בטקס, כי "הגרמנים גברו, בעזרת אלפי חיילים, בירי ללא אבחנה, בהזרמת גזים לבונקרים. אך מי ניצח מבחינה היסטורית? מה הורישו הנאצים הנוראיים הללו לבניהם אחריהם? רק בושה וכלימה, קללה ואבדון. גרמניה של היום מתלבטת כיצד להתמודד עם זכר מעשי בניה אז. ואילו אנו רואים בלוחמי הגטאות שיא היסטורי . שיא העולה על כל אגדה, על כל שיר, על כל נורמה. שיא שילדנו יישאו אותו בגאון ליבם".

"נכדתם של צביה לובוטקין ואנטק צוקרמן היא טייסת הקרב הראשונה בחיל האויר שלנו. אילו היה לנו אז חיל אויר כפי שיש לנו היום, היטלר לא היה יכול לרצוח באין מפריע. אילו פולין היתה משוחררת אז כפי שהיא היום, אדמתה לא היתה סובלת מהטומאה הנאצית של אז".

"נקמה, בוודאי שאנו שואפי נקמה. אבל נקמה מסוג אחר, לא נקמה נאצית, אלא נקמה יהודית. והיא באה. צביה לובוטקין ואנטק צוקרמן עלו לישראל והיו לחברי קיבוץ. זו נקמה. קמה מדינה יהודית. מדינה מובילה בחקלאות, רפואה, בהי טק בעולם כולו. זו נקמה......וכאשר שכיננו תקפו אותנו שבע פעמים במשך שישים שנה, ולא הצליחו להכריע אותנו. זו נקמה. כאשר אחרי השואה, אחרי המלחמות, אחרי האינתיפאדות, אחרי האורניום המועשר – אנו שואפים לשלום, זו נקמה. זו נקמת בני אור בבני חושך. אבדו לנו במרד מיטב בנותנו ומיטב בננו, הילדים האהובים שלנו – אבל אורם יזהר בעתיד כמגדלור של אומץ לב שלא מן העולם הזה. כנושאי לפיד צדק בתנאים בל יאמנו".

"אדוני הנשיא, אני יודע שפולין יצאה לדרך חדשה ויש פולין חדשה. וודאי שיש עם ישראל חדש במולדתו הישנה. פננו מועדות לעתיד אבל נזכור בעתיד את שנאת הקרבן הזו על אומץ ליבה, יגונה ותקוותה. יתגדל ויתקדש שם כל הקורבנות האמיצים והטהורים", סיים פרס.יצויין כי הערב תקיים הפלהרמונית הישראלית בניצוחו של זובין מהטה קונצרט מיוחד לציון אירועי המרד ומחר יקיים נשיא המדינה סבב פגישות מדיניות עם הנשיא ורה"מ הפולני וביום חמישי הוא צפוי לשאת נאום בעברית בכינוס מיוחד של הפרלמנט הפולני.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו