אלפי נערים מהעולם בעצרת לזכר חללי צה"ל

אלפי משתתפי "מסע" מכל רחבי העולם ישתתפו בעצרת הצדעה ייחודית וראשונה מסוגה, ביום הזיכרון לחללי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה.

כתב ערוץ 7 , כ"ב בניסן תשס"ח

כאלפיים צעירים יהודים מכל רחבי העולם, משתתפי פרויקט "מסע" של הסוכנות היהודית וממשלת ישראל, ישתתפו בעצרת יום הזיכרון. העצרת, לראשונה בישראל, תוכננה במיוחד עבור צעירי העולם היהודי. הטקס יתנהל בשפה האנגלית ויתורגם סימולטאנית לספרדית, רוסית וצרפתית.

במרכזה של העצרת סיפור מעגלי חיים של אנשים שהיו ואנשים שעדיין כאן , סיפור אשר במרכזו יועבר המסר לגורל המשותף והקשר בין מדינת ישראל והתפוצות, קשר שהינו אחד מאבני היסוד של העם היהודי. סיפור מעגלי החיים והשכול מדגיש את הקשר העמוק בין צה"ל, כצבא העם היהודי, חייליו וחלליו לכל יהודי בארץ ובעולם. המסר המרכזי הוא כי השכול הוא השכול של כל בית יהודי, שכול לאומי ופרטי כאחד.

בעצרת יספרו את סיפורי הנופלים חברים, קרובים ,בני משפחה, אומנים ומשתתפי "מסע" לדורותיהם הקשורים בקשר ישיר או עקיף לנופלים. במהלך הטקס יוצגו סיפוריהם האישיים של שבעה חללי צה"ל ונפגעי פעולות איבה: ניר כהן, מדריך בפרויקט "מסע" שנפל בקרב בעיטה א-שעב במלחמת לבנון השנייה. סיפורו יסופר על ידי טל שפרלינג, אחד מחניכיו, אשר עלה לישראל בעקבות חזונו של ניר ומשרת כחייל ביחידה קרבית.

עמנואל מורנו, קצין בכיר מסיירת מטכ"ל שנפל במלחמת לבנון השנייה. סיפור גבורתו יסופר על ידי בן דודו ג'ייסון, עולה חדש מארה"ב. אלכסנדר זינגר, עלה מארה"ב בשנת 1985 , שירת כקצין בחטיבת גבעתי ונפל בקרב בלבנון בשנת 1987. סיפורו יסופר על ידי אחיו דני, שעלה לארץ לפני נפילת אחיו, והמשפחה כולה עלתה במלאת 10 שנים לנפילתו. יוסף (יוסקה) גולדברג , נפל בשנת 1967 בעת ששירת על סיפון המשחתת "אילת". סיפורו יסופר על ידי בנו, איציק גולדברג, שהיה בן ארבעה חודשים בעת נפילת אביו. קרן טנדלר, בת להורים עולים, מכונאית מוטסת שנפלה בקרב במהלך טיסה מבצעית מעל דרום לבנון במלחמת לבנון השנייה. סיפורה יסופר על ידי שני חבריה,אייל ומרינה, אשר חיברו שיר לזכרה.

בן בלוטשטיין, תלמיד מכון "פרדס", אחת מתוכניות "מסע", שעלה מפנסילבניה ונהרג בפיגוע באוניברסיטה העברית בירושלים. סיפורו יסופר על ידי חן רותם (זמר הראפ "סגול 59") חברו הטוב, שכתב שיר ראפ לזכרו ויבצעו בעצרת. מייקל לוין, עלה לארץ מפילדלפיה לכנית "אולפן יבנה" של "מסע" וההתגייס כחייל בודד לצה"ל. הוא נפל בעיתא אל שעב במלחמת לבנון השנייה. סיפורו יסופר על ידי ציקי אוד, אביו המאמץ בישראל.

איילת שילה תמיר, מנכ"לית "מסע" אמרה: "אנו רואים באירוע זה חוליה משמעותית וחזקה במיוחד ביצירת זיקה ותחושת שותפות גורל בין צעירי העולם היהודי לבין המדינה וערכיה. העצרת נותנת מענה, לראשונה בישראל, להעברת נושא השכול לקהלי חו"ל, כחלק מהניסיון ליצור חוויה משמעותית של חיים במדינת ישראל והעמקת הקשר הרגשי לעם היהודי".