כנס לזיכרו של סא"ל עמנואל מורנו הי"ד

אמש נערך בערד כנס לזיכרו של סא"ל עימנואל מורנו הי"ד, קצין בסיירת מטכ"ל שנפל במלחמת לבנון השניה.

אברהם מלמד , א' באייר תשס"ח | עודכן: 21:44

אמש נערך במתנ"ס ערד כנס לזיכרו של סא"ל עימנואל מורנו הי"ד, קצין בסיירת מטכ"ל שנפל בסוף מלחמת לבנון השניה במבצע בבעל בק.

בכנס הוצגו סרטונים שונים על חייו של עמנואל מורנו, דברים שאמרו אודותיו הרמטכ"ל לשעבר, השר שאול מופז, והשר לביטחון פנים, אבי דיכטר. וכן סרטון שהציג את ההתמודדות של משפחת מורנו, משפחה דתית אמונית עם השכול. בכנס נכח והרצה אחיו של עמנואל, הרב שמואל מורנו.

עמנואל מורנו, היה, כך על פי הגדרת חבריו ופקודיו, אחד מהלוחמים הטובים ביותר שקמו לצה"ל ולמדינת ישראל, בכל הזמנים.  עמנואל השתתף בעשרות מבצעים חשאיים שעד היום הינם אסורים לפרסום, ולכן באופן נדיר אסר צה"ל לפרסם את תמונתו גם לאחר נפילתו. בכנס ירושלים האחרון הוחלט להעניק את פרס ירושלים לגבורה יהודית לעמנואל מורנו. את הפרס קיבלו הוריו.

אחיו של עמנואל, הרב שמואל מורנו סיפר על דמותו של עמנואל איך מצד אחד היה אדם עדין נפש, אציל במידות, ומצד שני בצבא מול האויב, היה לוחם תקיף ונחוש. הרב שמואל גם עמד על השילוב המיוחד שבאישויותו של עמנואל, שמצד אחד היה בלב העשיה, ותכנן כל פעולה לפרטי פרטים, ומצד שני היה בעל אמונה גדולה וידע כי לה' התשועה. אנו עושים את ההשתדלות מלמטה, וה' יביא את הישועה מלמעלה. במלחמה האחרונה בנסיעה האחרונה למשימה ממנה לא שב, אמר עמנואל למי שהיה אתו ברכב, כי מלחמת לבנון הורידה את יהירות המנהיגים שלנו, ולימדה אותנו שאיננו יכולים לסמוך על עצמנו, אלא רק על אבינו שבשמים".