בייניש: בג"ץ הוא מבטחו של היחיד

נשיאת העליון, השופטת בייניש, הקדישה את נאומה באירוע לרגל חגיגות ה-60, לסנגוריה על בג"ץ, "השפעתו חורגת מתחומי המשפט במובן הצר".

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , ז' באייר תשס"ח

נשיאת בית המשפט העליון, השופטת דורית בייניש נאמה הערב באירוע שקיים ועד מחוז צפון של לשכת עורכי הדין תחת הכותרת '60 שנות משפט ישראלי'.

השופטת בייניש פתחה בנאום סנגוריה על בית המשפט הגבוה לצדק. "בית המשפט הגבוה לצדק הוא מוסד ייחודי, אופייני לשיטתנו המשפטית ותופס מקום מרכזי בחיי המשפט בחברה הישראלית, והשפעתו חורגת מתחומי המשפט במובן הצר. הוא פרי התרבות המשפטית-חברתית שהתפתחה בישראל. הוא מבטא בפסיקתו את הצורך לקיים את המדינה ולהגן על ערכיה הדמוקרטיים וצרכיה לשם הגנה על האינטרס הביטחוני חברתי שלה, ובה בעת הוא מבטיח כי לא ייעשה בכוחה השלטוני של המדינה שימוש לרעה, הפוגע בפרט ובזכויותיו מעבר לנדרש לשם קיום הסדר החברתי שלנו".

לדברי בייניש, "אין זה מוגזם לשוב ולומר כי בית המשפט הגבוה לצדק, על-פי פסיקותיו כפי שהתפתחו משך שנות פעילותו הוא מבטחו של היחיד, הוא העומד על המשמר מפני פגיעה לא ראויה ובלתי מידתית בזכויות של הפרט ושל קבוצות חלשות או מקופחות בחברה ומגן עליהם מפני קיפוח ופגיעה בידי רשויות השלטון. המשך קיומו העצמאי הוא אחת הערובות המרכזיות לשמירה על אופייה של החברה הישראלית כחברה המקיימת את ערכיה של הדמוקרטיה המהותית, בתנאים המורכבים והמיוחדים למדינת ישראל".

"לתפיסה השיפוטית בישראל ולהישגי המערכת השיפוטית שותפים כל בתי המשפט על ערכאותיהם השונות העוסקים במלאכת השיפוט מדי יום – בתי המשפט שמתמודדים יום יום עם עומס כבד במגמה לתת סעד לאלפי הפונים אליהם. שנת המשפט החולפת הוקדשה על ידי מערכת המשפט למציאת דרכים להקל על המתדיינים לקיצור תקופות ההמתנה וייעול שיטות עבודה ואנו בעיצומה של עשייה בתחום זה. נקווה שבקרוב יחוש הציבור, וציבור עורכי הדין בפרט, בתוצאות המאמצים הללו, שאנו מנהיגים בעבודתנו בהדרגה ובאופן מושכל המתאים לאמצעים שבידינו" .

"בטרם סיום אני מבקשת לומר מספר מלים דווקא כאן במקום הזה בחיפה. לפני ימים מספר שמעתי מפי חיפאים הערה אולי קצת מרירה ואולי במעט הומור בנוסח – אנחנו נחשבים לפרובינציה. גם סקירה של 60 שנות משפט ממעוף הציפור ממש אינה יכולה להתעלם מהתרומה המשמעותית שתרמה דווקא חיפה לבית המשפט העליון, ולהלכות שיצאו מלפניו".

"שלושה מבין נשיאי בית המשפט העליון באו מבית המשפט המחוזי של חיפה ואף שופטים רבי השפעה אחרים פיתחו את משנתם השיפוטית תחילה בבית המשפט המחוזי בחיפה ואחר כך הגיעו לבית המשפט העליון. הקורא בקורות חייהם של הנשיא אגרנט המנוח, הנשיא לנדוי יבדל לחיים, והנשיא כהן המנוח, נפרשת בפניו התמונה של העיר המעורבת רצופת ההישגים בחיים משותפים של חברה שהיא מורכבת ומשוחררת כאחד, אשר מקירבה יצאו שופטים בולטים ויוצאי דופן. חיפה אינה שוקטת על שמריה – עורכי דינה יהודים וערבים מרבים לייצג בבית המשפט העליון ולהופיע בו ואין לי ספק שהעיר הזאת שבה פועלת פקולטה מצוינת למשפטים, שיש לה מאפיינים ייחודיים ופעילות חברתית של שיתוף פורה בין חלקי האוכלוסייה שבה – יהודים וערבים, ובתי המשפט שלה מתברכים בשופטים מצויינים, תוסיף ותתרום את חלקה לפיתוחו של המשפט בישראל", חתמה בייניש את נאומה.