"האיסלאם - המקור למרבית הטרור העולמי"

שגריר ישראל באו"ם: האיסלם חייב להתעורר ולהבין, שהוא המקור למרבית הטרור העולמי. הגיע הזמן שהאיסלם יתמוך בפיתרון שתי המדינות.

קובי פינקלר , ט' באייר תשס"ח

במסגרת היום השני לוועידת הנשיא נערך פאנל מיוחד, אשר עסק בסוגיות גיאופוליטיות בוערות, בהשתתפות מומחי מדיניות ואסטרטגיה מרחבי העולם. סרגיי מרינוב, יו"ר הבית העליון של הפרלמנט הרוסי, התייחס באריכות לסוגיית הגרעין האיראני ואמר את הדברים הבאים: "מובן מאליו שרוסיה מתנגדת לאירן בעלת נשק גרעיני. גרעין אירני אפשרי רק למטרות אזרחיות. יש למנוע מאירן השגת נשק גרעיני, שכן דבר זה מהווה סכנה לאנושות. לצורך כך, יש לדחוק את ההנהגה האירנית אל הקיר ולפקח מקרוב על מהלכיהם. אם נסיק שאירן מסרבת לפיקוח של סבא"א, רוסיה תגיב בהתאם".

פאנל של מומחים פרס את השקפת עולמו בנוגע לעתיד הגיאופוליטי במזה"ת, תוך מתן דגש מיוחד על הסכנה האירנית ועל יחסי ישראל, הפלסטינים והקהילה הבינ"ל. השאלות המרכזיות שעמדו במוקד הדיון: לאן מועדות פניה של ישראל בזירה הדיפלומטית הבינ"ל? מהו המהלך הרצוי, שיביא להבראת המשק הפלסטיני? ומה יהיה עתיד האיסלם? ועוד.

דניס רוס אמר בין היתר: "יחסיהם המיוחדים של ארה"ב וישראל נובעים, בין השאר, מכך שאף מדינה אחרת לא הייתה מוכנה להיות חברה נאמנה לישראל לאורך זמן. עם זאת, ישראל חייבת לשנות את דרכיה הדיפלומטית ולהיפתח יותר אל מדינות אחרות בקהילה הבינ"ל."

"מ-1991 קיים נראטיב בינ"ל ברור של פיתרון שתי מדינות לשני עמים. לאחרונה, נראטיב זה מתערער, במיוחד מצד המדינות הערביות. הקהילה הבינ"ל חייבת להבהיר שפיתרון שתי המדינות הוא הפיתרון היחידי לסכסוך הישראלי-פלסטיני. המדינות הערביות המתונות חייבות לקדם שיתוף פעולה כלכלי ופוליטי עם ישראל. האיסלם המתון מראה סימני התנגדות לאיסלם הרדיקלי ודבר זה ניכר גם בשטחים, בהם נרקמת התנגדות לחמאס, במיוחד מצד צעירים. ארה"ב וישראל חייבות לתמוך במגמה זו. הגרעין האירני הוא סוגיה בוערת. הזמן דוחק והממשל (האמריקני) החדש יהיה חייב לגשת מייד לטיפול בנושא."

אחריו דיבר שלמה אבינרי: "ישראל וארה"ב מתקשות בהתמודדותן מול האיסלם הרדיקלי, אך אסור להכליל מכך לגבי כלל האיסלם. לא מדובר בהתנגשות ציוויליזציות. ייבוא ערכים מערביים, כגון דמוקרטיה, לאיסלם, נידון לכישלון. רק האיסלם המתון יכול לפתור את בעיית האיסלם הרדיקלי."

"כרגע, לא נראה שיכולה לקום מדינה פלסטינית. הפלסטינים חייבים לקדם את כלכלתם והפיתרון הטוב ביותר לכך, הוא יצירת מעיין "תוכנית מרשל" ערבית, אשר במסגרתה יעבירו המדינות הערביות הלוואות רבות לפלסטינים וישקיעו בהם כסף רב."

שגריר ישראל באו"ם, דני גילרמן, אשר נשא דברים מהקהל סיכם: "האיסלם חייב להתעורר ולהבין, שהוא המקור למרבית הטרור העולמי. הגיע הזמן שהאיסלם יתמוך בפלסטינים המתונים ובפיתרון שתי המדינות."