עמוס עוז: יש לפתור את בעיית הפליטים

מי שחשב שהסכסוך עם הפלשתינים נגמר בנסיגה מעזה, מפינוי יו"ש וסוגיית ירושלים - טועה. עמוס עוז: יש לפתור את סוגיית פליטי 1948.

עוזי ברוך - ערוץ 7 , כ"ב באייר תשס"ח

"תמצית הסכסוך הישראלי פלשתיני איננו על ירושלים, ולא על הגבולות וגם לא על ההתנחלויות. תמצית הסכסוך הוא הפליטים הפלשתינים מ-1948. ללא פתרון בעיית הפליטים – לא יהיה שלום בין שני העמים גם אם מסמכי שלום ייחתמו..", כך אמר הסופר פרופ' עמוס עוז בהרצאה שנשא במושב הפתיחה של חבר הנאמנים השנתי של אוניברסיטת בן-גוריון בבאר-שבע, המתקיים השבוע. עוז יקבל היום, תואר ד"ר לשם כבוד מהאוניברסיטה, במסגרתה הוא מלמד במחלקה לספרות עברית.

פרופ' עמוס עוז, המלמד במחלקה לספרות עברית באוניברסיטת בן-גוריון, הוסיף בדבריו: "הפליטים הפלשתינים לא יכולים לחזור לשטחי ישראל כי אז לא תהיה מדינת ישראל אלא יהיו שתי מדינות פלשתין. אלא שהישוב שלהם מחדש במדינה הפלשתינית שתוקם הוא עניין דחוף. והוא אינטרס ישראלי מהמעלה הראשונה לא פחות משהוא אינטרס של מישהו אחר. יש לנקוט במאמץ בינלאומי לפתרון בעיית הפליטים עוד לפני שחוזה שלום ייחתם. כיוון שכל עוד מאות ואלפי פליטים יירקבו במחנות הפליטים לא יהיה שלום בין העמים. המחנות הם מדגרות של קיצוניות ופנטיזם. לטובת העתיד שלנו והביטחון שלנו מוטב שנעשה הכל לפתור את הבעיה הזאת בהקדם..."

עוז הדגיש גם את הצורך בחידוש הסולידריות בחברה הישראלית כדי למנוע ולצמצם את הכיסים של עוני ובורות שיש בתוכנו.