אובמה: בטחון ישראל מקודש

ברק אובמה הבטיח בנאומו למשתתפי ועידת איפא"ק כי "ביטחון ישראל מקודש ולא עומד למשא ומתן. לא נכפה על ישראל לדבר עם האויבות שלה".

יערה מייטליס , א' בסיון תשס"ח

הסנאטור ברק אובמה נשא הערב (ד') נאום ראשון מאז שהפך הבוקר באופן רשמי למועמד המפלגה הדמוקרטית לנשיאות ארה"ב, והבטיח למשתתפי הוועידה השנתית של חברי השדולה היהודית בבתי הקונגרס האמריקניים (איפא"ק), כי "ביטחון ישראל מקודש ולא עומד למשא ומתן. לא נכפה על ישראל לדבר עם האויבות שלה".

עם זאת ציין אובמה כי "הפלסטינים זקוקים למדינה שתהיה רצופה ומאוחדת", אך הדגיש כי "כל הסכם עם ישראל מוכרח לשמור על מעמדה של ישראל כיהודית, וירושלים מוכרחה להישאר לנצח בירתה של המדינה היהודית, אחת ובלתי מחולקת".

אובמה הוסיף שהוא תומך במשא ומתן עם הרשות הפלסטינית משום ש"הדרך הארוכה לשלום דורשת פרטנרים פלסטיניים". עם זאת הדגיש כי "אנחנו מוכרחים להחרים את החמאס עד שיכירו בישראל ויחדלו מאלימות. אין מקום ליד שולחן המו"מ לארגוני הטרור מסוגו של חמאס. זו הסיבה לכך שהתנגדתי לבחירות ברשות הפלסטינית בשנת 2006, כשחמאס היה אחד המועמדים".

בהתייחסו לסוגייה האיראנית אמר המועמד הדמוקרטי לנשיאות ארה"ב "לא אבחל בשום אמצעי למנוע מטהרן נשק גרעיני". במקביל הצהיר אובמה כי כנשיא, לא ישלול מגעים אמריקניים "עם המנהיגים האיראניים המתאימים... כשזה יהיה אינטרס של אמריקה". במסגרת מגעים שכאלו, הבהיר אובמה כי ידרוש מהאיראנים לוותר על תמיכתם בטרור ועל תוכנית הגרעין וכן לחדול מהאיומים נגד ישראל. "שיחות עם איראן יסייעו לגייס את סין ורוסיה למאמץ הדיפלומטי מול איראן", טען.