ועידת פטרה: פרס ועמרו מוסא התנצחו

עימות חריף פרץ בין עמרו מוסא, מזכ"ל הליגה הערבית, לנשיא המדינה, שמעון פרס, במהלך ועידת פטרה לחתני פרסי נובל לשלום.

יערה מייטליס , ט"ו בסיון תשס"ח

נשיא המדינה, שמעון פרס, קיים היום פגישת עבודה מדינית עם מלך ירדן בפטרה. בפגישה בין המלך והנשיא השתתפו גם ראש ממשלת ירדן, נאדר דהבי, שר החוץ, צלאח אלבשייר, וראש החצר של המלך, באסם עוואדלה.

בפתח הפגישה עדכן הנשיא את המלך אודות המהלכים להשגת הרגיעה ברצועת עזה ודן עמו בסוגיות מדיניות וביטחוניות בין ישראל לפלשתינאים. הנשיא הודה למלך ירדן על תרומת מדינתו ליציבות האזורית ועל מאמציו למצוא פתרונות לשלום בין ישראל לפלשתינאים. המלך שב ואמר במהלך ביקורו של הנשיא בועידת פטרה, כי על מדינות המזרח התיכון לפרוץ דרך ולצאת מן הקונפליקט המוביל לקיפאון ולבידוד ולקדם דרך חדשה עבור מדינות המזה"ת – דרך של שלום, קידמה וביטחון.

עוד אמר המלך, כי פתרון הקונפליקט במזה"ת חייב להוביל להקמת מדינה פלשתינאית עצמאית ובה בעת לספק ביטחון ושלום למדינת ישראל. המלך קרא לעמי האזור לשתף פעולה יחד כדי לקדם פרויקטים בתחומי הכלכלה, החינוך, המדע והאקולוגיה וציין כי יש להילחם יחדיו למען מציאת פתרונות למשבר המזון ולבעיות המים והאנרגיה.

בשולי הועידה קיים הנשיא פגישות מדיניות גם עם נשיא סנגל, נשיא קרואטיה וראש ממשלת ירדן. נשיא קרואטיה ברך את תושבי ישראל על השגת הרגיעה והביע תקווה בשם אירופה, כי הרגיעה תוביל לשינוי מהותי בשטח ולפריצת דרך מדינית בין ישראל לפלשתינאים. עם נשיא סנגל, המהווה נשיא המועצה האיסלאמית העליונה, דן הנשיא פרס בסוגיות מדיניות שונות ובשיתופי פעולה אפשריים בין שתי המדינות.

עימות פומבי חריף פרץ בין פרס לעמרו מוסא במהלך נאום שנשא הנשיא בפני אורחי הועידה
במהלך ארוחת צהריים, בה היו אמורים לנאום נשיא המדינה ונשיא סנגל, "קפץ" עמרו מוסא לבמה ומיד בתום דברי הנשיא, ביקש להגיב "בקול רם וברור לדבריו של פרס". בשלב זה החל מוסא לתקוף את פרס וישראל ואמר: "ישראל אינה רצינית בכוונותיה לקיים מו"מ לשלום עם הפלשתינאים. ישראל לא מקיימת שום התחייבות, היא אינה מפגינה גישה רצינית, היא אלופה בדיבורים על שלום אבל מרחיבה יום יום את ההתנחלויות ויוצרת מציאות חדשה בשטח, מציאות שמפקירה אלפי ערבים. איזה מו"מ אתה מבצע, כשהשטח משתנה יום יום?", שאל מוסא והוסיף, "איננו טפשים. הליגה הערבית הציעה לישראל הסכם שלום מלא ונורמליזציה עם כל מדינות ערב, אך ישראל מעולם לא ענתה לנו וזו עדות לכך שישראל אינה רצינית".

הנשיא פרס לא נשאר חייב, קם ממקומו, עלה על הבמה ואמר: "אני מכבד אותך עמרו, אבל אני לא מוכן לשמוע את דבריך", אמר הנשיא והוסיף: "ישראל פינתה יישובים רבים בעזה בתהליך קשה ומה יצא לנו מזה? מדוע החמאס יורה על ישראל טילים? ישראל רוצה בשלום, ישראל מוכנה לעשות הרבה למען השלום. כך קרה עם מצרים, כך קרה עם ירדן, אני קורא לכם חברי הליגה הערבית, בואו לישראל ותדברו גלויות בכנסת. תדברו בפני הפרלמנט הישראלי בפתיחות ובכנות ותענו לנו אחת ולתמיד על השאלה המרכזית: איך תתנו לנו ערבויות ביטחוניות? איך תוודאו שירי הטילים של חמאס ייפסק? לזה לא נתתם תשובות לעולם", אמר הנשיא וירד מהבמה.

יצוין כי במהלך חילופי הדברים בין השניים נשמעו מחיאות כפיים וקריאות מן הקהל.